úvod - média - Reakcí na problémy japonských elektráren nesmí být protijaderná hysterie. Slova o konci jaderné éry znamenají uvrhnout EU do závislosti na dovozu ropy a zemního plynu z Ruska a nestabilních arabských států

Reakcí na problémy japonských elektráren nesmí být protijaderná hysterie. Slova o konci jaderné éry znamenají uvrhnout  EU do závislosti na dovozu ropy a zemního plynu z Ruska a nestabilních arabských států

Tisková zpráva | 15.3.2011

Evropský komisař pro energetiku G. Oettinger v reakci na problémy japonských jaderných elektráren na dnešek svolal jednání ministrů, národních expertů na jadernou energetiku, zástupců regulátorů a energetických firem. Zároveň prohlásil, že EU musí zvážit, zda je schopna se obejít bez jádra.


"Komisař Oettinger zbytečně panikaří. Problémy japonských elektráren mají být popudem k provedení bezpečnostní kontroly evropských jaderných elektráren a jejich evakuačních plánů, ale ne k náznakům protijaderné hysterie, která z jádra činí málem největší hrozbu lidstva", reaguje na prohlášení komisaře europoslanec Jan Březina, který je členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a právě před tímto výborem dnes Oettinger bude prezentovat výsledky jednání s národními experty.

Zpochybnění jaderné energetiky z úst eurokomisaře Březina přičítá i současné vnitropolitické situaci v Německu. "Pan komisař je členem německé CDU a ta se zejména v souvislosti s nadcházejícími zemskými volbami v Bádensku-Würtembersku ocitá pod stále větším tlakem ze strany Zelených", upozorňuje Březina s tím, že  podpora Zelených v této strategicky významné spolkové zemi dramaticky narůstá a může vést k tomu, že se rekordních 43 let trvající nepřetržitá vláda CDU v této spolkové zemi nachýlí ke konci. Navíc právě v Bádensku-Würtembersku se nachází jaderná elektrárna, v souvislosti s níž se dlouhodobě mluví o jistém bezpečnostním riziku.

"EU nyní musí zachovat chladnou hlavu a racionálně vyhodnotit bezpečnostní rizika a možné způsoby, jak je odstranit. Panický útěk od jádra by vedl pouze ke zvýšení závislosti na ropě a to by byl v situaci nestability mnoha arabských zemí teprve opravdový hazard s energetickou bezpečností Evropy", uzavírá Březina.


Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP