úvod - média - Zátěžové testy jaderných elektráren se zvrhávají v hon na čarodějnice

Zátěžové testy jaderných elektráren se zvrhávají v hon na čarodějnice

Tisková zpráva | 7.4.2011

EP dnes neschválil kompromisní podobu rezoluce o jaderné bezpečnosti v Evropě v návaznosti na jadernou havárii v Japonsku.


"Je ostuda, že EP není schopen nabídnout veřejnosti svůj názor na jadernou energetiku. Důsledkem této nejednoty může být i to, že v nadcházejících jednáních evropských orgánů o podobě zátěžových testů elektráren bude EP tahat za kratší konec", komentuje dnešní hlasování europoslanec Jan Březina, člen výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, podle kterého schválení kompromisní podoby rezoluce zablokovali socialisti a Zelení, kterým neprošly jejich radikální, k jádru nepřátelské pozměňovací návrhy. "Evidentně se nesmířili s tím, že neprošly jejich návrhy na ukončení využívání jaderné energie nebo na uzavření jaderných elektráren postavených před rokem 1980", uvádí k tomu Březina.

"Je krajně neobvyklé, aby byl při hlasování potopen kompromis, na kterém se politické skupiny předtím dohodly. Ukazuje se, že ze strany socialistů a Zelených se jednalo o taktický ústup, po kterém měla následovat další protijaderná ofenzíva. Když tento scénář nevyšel, shodili celou rezoluci pod stůl", kritizuje postup levice Březina.

Podle Březiny však i kompromisní podoba rezoluce byla vůči jádru laděná poměrně přísně. EP v ní vyzýval k tomu, aby chystané zátěžové testy jaderných elektráren byly povinné a aby probíhaly pod dozorem EU.  "V žádném případě bychom neměli připustit, aby evropští úředníci prováděli hodnocení či kontroly našich elektráren a už vůbec ne aby stáli nad státním jaderným dozorem. Náš národní jaderný dozor funguje, je znalý naší konkrétní situace a je nestranný, což se bohužel nedá říct o Evropské komisi, které často a ochotně podléhá vlivu zelené lobby", uvádí Březina, který by Evropské komisi naopak neupíral iniciativu při harmonizaci bezpečnostních standardů pro jadernou energetiku, pokud se bude jednat o koordinovaný proces s plným zapojením členských států.

"To, co se kolem jaderné energetiky nyní v EU děje, vykazuje rysy fanatické kampaně s cílem vykreslit jádro v těch nejčernějších barvách. Izolovaná jaderná havárie ve Fukušimě je využívána jako vítaná záminka k tažení proti jaderné energetice jako takové a k jejímu nálepkování jako strašáka bezpečnosti evropských občanů", hodnotí současný vývoj Březina, který podotýká, že ve 13 zemích EU je jaderná energie součástí národního energetického mixu. "Odpůrci jaderné energetiky naprosto opomíjejí okolnost, že její výpadek by znamenal zvýšení závislosti Evropy na ropě a zemním plynu z nestabilních arabských zemí a nevyzpytatelného Ruska. Představy o nahrazení jádra obnovitelnými zdroji jsou z říše snů nebo spíše pohádek", domnívá se Březina, kterého zaráží volání Zelených a socialistů po tom, aby komisař pro energetiku Oettinger uvedl, které jaderné elektrárny jsou kandidáty na neprojití zátěžovými testy. "Jsme svědky organizované štvanice, kdy se viníci hledají ještě dříve, než je jejich vina zjištěna a prokázána", uvádí závěrem Březina.


Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP