úvod - média - On-line rozhovor s europoslancem Janem Březinou

On-line rozhovor s europoslancem Janem Březinou

(Tisková zpráva | 31. 10. 2008)

Patrik: Pane Březino, počítáte ve vedení strany stále s panem Línkem? Nebo jeho hvězda zhasne také tak rychle, jak se ve vedení strany a na celostátní úrovni objevila...

O složení vedení KDU-ČSL na další - ne zcela jednoduché období - rozhodne nejbližší volební sjezd. Roman Línek je určitě politikem, jehož politická dráha těmito volbami určitě neskončila.

Josef Muller: Pane europoslanče, pojedete jako spolujezdec Karla Trněného ve VPO PLAST RALLY TEAMU na letošním Pražském Rallysprintu na Strahově ve dnech 5.-6.12.2008 ? Děkuji, Josef Muller.

Pokud budu mít tu čest, usednu opět vedle skvělého jezdce Karla Trněného. Byl bych rád, aby zopakoval své loňské vítězství.

Pavel: Co říkáte na to, že jsme jedna z nejateističtějších zemí v Evropě? Mluví se o těchto věcech třeba s europoslanci, jaký na to mají názor vaši zahraniční kolegové? Hezký den, Pavel

Jsme skutečně velmi sekulární zemí a po dlouhém období dvou totalit se není čemu divit. Věřím ale, že po nenaplnění představ o konzumní společnosti dojde k vystřízlivění a že se lidé vrátí k hodnotám, které se osvědčily. S kolegy poslanci na toto téma nehovoříme. V mém výboru pro průmysl, vědu a energii se zabýváme jinou problematikou. Co se týká etických otázek, řeší se přímo se souvisejícími tématy (např. výzkum kmenových buněk).

Franta: Dobrý den, pane Březino, máte nějakou vizi, jak posílit volební potenciál KDU-ČSL po stagnujícím vedení Jiřího Čunka?

Moje základní vize pro budoucnost KDU-ČSL je tato: KDU-ČSL by měla být stranou tradičních, chcete-li konzervativních hodnot, které stmelují společnost. Jsou to např. rodina, respekt k práci, úcta k soukromému majetku, svoboda jednotlivce. Zároveň bychom měli být stranou sociálně citlivou. Pokud budeme důsledně uplatňovat takovou politiku, dokážeme se vymezit vůči přílišnému liberalismu ODS a levicovému pojetí sociálního státu ČSSD.

Oldřiška Šípová: Pane Březino, je apoštolské vyznání víry i vaším osobním vyznáním?

Ano.

V.Poustka: Jsem pro radar, ale domnívám se, že bylo velkou chybou vládních stran, že o něm nevypsaly referendum. Občané pak jako referendum pojaly krajské a senátní volby a jestli bude americký radar nějakým zázrakem (korupcí) protlačen sněmovnou, pak se obávám, že i parlamentní volby budou referendem o radaru a tato vláda tak svojí arogancí přivede komunisty zpět k moci. Nemyslíte si, že by bylo lepší jedno referendum o radaru než KSČM ve vládě?

Osobně se po důkladném vysvětlení a objasňující kampani referenda neobávám. Na druhé straně se domnívám, že jde téměř vždy o pokus politiků zbavit se zodpovědnosti. Z mého pohledu je radar nutností a politickou korupci za každých okolností odsuzuji.

damenico: Dobrý den, pane europoslanče. Jsem volič KDU-ČSL z Konicka a docela mě u posledních krajských voleb zklamalo, že za náš region za KDU nominován jen jeden kandidát, a to až na 29. místě. Nemyslíte si, že to byla chyba strany? Na Konicku má KDU nadprůměrné výsledky a zařazení místních kandidátů by je jen podtrhlo. Co mi na to řeknete?

Způsob sestavování krajské kandidátky jsem kritizoval a myslím si, že podobné přehmaty nás několik procentních bodů určitě stály.

Vladimir: Podle Vás prohrál Čunek a ne to, že jste vsadili na pravicovou politiku?

Nikdy nelze vinit jenom jednotlivce, ačkoli předseda strany má jistě za výsledek výraznou zodpovědnost. Chybou rozhodně bylo, že jsme měli pouze jediný bod programu. A to obranu předsedy Čunka. Byla to i mediální bariéra, přes kterou jsme nemohli sdělovat, co vlastně jako strana a jednotlivci na ministerstvech z našeho programu uskutečňujeme.

Troll: Co byste vzkázal médiím, která umí "hovořit" pouze o tématech jako jsou poplatky, radar a církevní restituce? Mě by to asi uráželo, kdyby se mě na to furt někdo ptal, protože na tohle téma známe názor úplně všech politiků a je to už opravdu trapné... veškeré diskuse atd. se kolem toho točí už pomalu 2 roky. Není na čase tyto otázky začít ignorovat? Mě by zajímalo jaký sport máte nejraději :o) (myslím aktivně)

Jako politik nemohu otázky ignorovat. Média jsou svobodná. I kdyby se zeptala stokrát, jako politik jsem povinen odpovědět. Jinak se vystavujeme riziku, že se špatné odpovědi stanou přijímanými pravdami.

martina: Dobrý den, navrhnete v EU aby byli v celé Evropě nekuřácké restaurace? ČR je zatím na jednom z posledních míst, kde ještě nejsou.

V EU nemusím v tomto směru nic navrhovat, tato evropská legislativa už existuje a je na národních parlamentech, jak ji zpracují.

Jan Hluchník: Nemyslíte si že spustu lidí odrazuje od volby vaší strany označení křesťanská? Kdybyste se stal předsedou, uvažoval byste o změně názvu, popř i orientace strany. děkuji

V první řadě je třeba uskutečňovat dobrou politiku. Nespatřuji příčinu nižší přízně voličů v názvu strany. O změně názvu strany rozhoduje shoda nejširší členské základny. Křesťansko-demokratický program je dobrým programem, jenom je třeba jej umět uskutečňovat.

Utrop: Pane Březino, pochopitelně bude dobře, když se budete v řádných volbách ucházet o post předsedy. Ale k té současné povolební situaci - i vy jste v současnosti ve vedení strany (CK) a nesete také zodpovědnost za zpackané volby. Navíc jste europoslanec, který má jistě možnost přispívat k lepšímu obrazu strany a lákat voliče - a já jsem o vás dodnes neslyšel.

Nejsem členem nejvyššího vedení strany. Právě proto, že jsem vyvodil i svou část zodpovědnosti, rozhodl jsem se nabídnout své zkušenosti a svou práci. Toto vše závisí na vůli členů strany, kteří budou mít možnost zvážit mou kandidaturu. Práce europoslance není českými médií příliš prezentována. To, že mě někteří neznají, možná není zásadní nedostatek. Známost v našich poměrech často spíše souvisí s negativními skutky. Nabízím své zkušenosti místostarosty, přednosty okresního úřadu, krajského hejtmana a poslance EP.

JTR: jak je jen možné to , že KDU je skoro v každé vládě?? A jak ods tak čssd se vymlouvají, že kvůli koalici nejdou dělat reformy!! Ale jinak všechnyparlamnentní strany považuji za lůzu, jenom kecy kecy a svoje koryta!! Co takhle imunita, platy a přímá volba prezidenta, kdy to bude?? Na tom se podle keců dohodnete napříč politickým spektrem!!!

Pokud si myslíte, že KDU-ČSL byla v každé polistopadové vládě, tak se mýlíte. Existovala také opoziční smlouva, kdy jsme dobře plnili roli skutečné opozice. Právě tato skutečnost dokazuje, že česká politika by neměla být jenom modro-oranžová, a že nás jako politickou stranu česká společnost potřebuje.

Mira: Ten navrh aby se do kazde z krajskych samosprav volilo v jiny termin jste myslel vazne?

Netýkalo by se to každé krajské samosprávy, termíny by mohly být např. tři, místo dosavadního jednoho. A mimo jiné, zemské volby u německých sousedů takto probíhají. Samozřejmě by to chtělo širokou shodu. Pokud Vás napadá lepší řešení situace, ve které volby do krajů jsou hlasováním o centrálních tématech, dejte mi, prosím, vědět. Myslím to vážně.

Honza P.: Jak se díváte na problematiku nárůstu hromadných neinfekčních onemocnění (diabetes, vysoký krevní tlak, nadváha,...) na celém světě, potažmo v ČR, která se u nás dlouhodobě koncepčně vůbec neřeší. Myslíte si, že by se tato problematika měla řešit, nebo se nejdená o tak závažnou věc, aby se řešila na úrovni vlády a PSP ČR?

Jedná se o velmi závažnou tématiku, která má mimo jiné velké ekonomické dopady. Naše zdravotnictví je bohužel zatím více zaměřeno na léčení důsledků špatného životního stylu, než na prevenci. Lze se o tom přesvědčit porovnáním výdajů na prevenci s ostatními výdaji. Tento stav by se měl již z výše zmíněných ekonomických důvodů změnit.

Kamil: Dobrý den, pane europoslanče, nemyslíte si, že Vaše vystoupení v ČT krátce po zveřejnění výsledků mohlo poškodit kandidáty do Senátu, především Jožku Vaculíka a pana Kalbáče-přeci jen rozdíl byl velmi malý. Také se nemohu zbavit dojmu, že Vaše reakce byla dopředu připravená a předem jste věděl, že kandidaturu na předsedu ohlásíte. Nemyslím, že to bylo dobře a tipuji,že Vaše reakce nebo reakce P. Béma poškodila kandidáty vládní koalice. Abych nebyl jen kritický,děkuji Vám za Vaši dobře odváděnou práci v EP.

Nemyslím si, že jakékoliv moje vystoupení mezi prvním a druhým kolem senátních voleb poškodilo naše kandidáty. V televizním pořadu jsem odpověděl na přímý dotaz diváka. Mimo jiné dosud marně čekám na reakci vedení KDU-ČSL na výsledky obou voleb. Všem kandidátům bych chtěl poděkovat za úsilí a nasazení v druhém kole senátních voleb.

Anna: Dobry den pane poslance. Je Vase strana stale jeste krestanska? A myslite si, ze ma krestansko-demokraticka strana smysl v nejateistictejsi zemi Evropy? Predem dekuji za odpoved.

Viz odpovědi výše.

Alois: Myslíte si, že nikdo neviděl to jak se těšíte na neúspěch KDU-ČSL v krajských volbách (nic jste pro lepší výsledek neudělal), aby jste potom mohl spolu se svými kumpány ve straně odstranit současné vedení a sám se třást na funkci předsedy. Nepřipadá Vám to trošku ubohé?

Ti, kteří mě znají, musí vidět, že podsouváním tohoto přístupu pácháte křivdu. Vždy jsem měl zájem na silné roli KDU-ČSL a říkám zcela otevřeně, že bych byl velmi rád, abych se ve své kritice vedení strany mýlil. Budu spokojen, když se objeví i jiní kandidáti s ambicí posunout a zvětšit význam KDU-ČSL v české politice.

skeptik: Pane Březino, myslíte si, že se Vám může podařit vyvést KDU z krize, jako Paroubkovi ČSSD jiným způsobem, než údernými hesly bez možnosti splnění, právě tak jak to udělal on. Kdy nám předložíte Vaši vizi jak vést stranu - doufám, že ji uslyším dříve než na sjezdu jako jeden z delgátů. Děkuji

Ano, uslyšíte ji dříve.

Jan M.: Dobrý den pane europoslanče! Jako řadový člen KDU-ČSL souhlasím s tím, že vedení strany se dosud jasně nevyjádřilo k výsledkům voleb včetně představ, jak bude vzniklý stav řešit. Přesto si myslím, že také patříte do vrcholového vedení KDU-ČSL a nemůžete se od vzniklé situace distancovat ve stylu "já nic, to oni". Svůj podíl na výsledcích voleb nesete také. Ochranná známka na tvarůžky KDU-ČSL nezachrání. Nemyslíte si, že by KDU prospěla kompletní výměna celého vedení, tak aby dostali šanci lidé, kteří nyní pracují na regionální úrovni, ale nemají možnost se ukázat, protože je prostě stávající "špička" KDU nepustí do významnějších funkcí. Předem děkuji za jasnou odpověď. Jan M.

Na většinu Vašich otázek jsem odpověděl v přecházejících odpovědích. Strana musí mít svůj vnitřní mechanismus, který umožní vzestup nadějným politikům a novým tvářím. Tento mechanismus musí odměňovat úspěch politika a reagovat na jeho nezdar.

Paul: P. poslanče. Jak se díváte na fakt, že v PS téměř 2 roky leží legislativa na ochranu před pasivním kouření a ani na souč. 39. schůzi asi nebude projednána. Co by jste jako event. předseda KDU učinil pro to, abychom se už konečně zařadili vedle většiny vyspělých zemí Evropy i vedle USA a nedovolili ve veřejně přístupných prostorách včetně restaurací a barů poškozovat zaměstnance a návštěvníky pasivním kouřením. Nekuřáky už chrání i Turecko, Mexiko, Indie Chorvatsko - o výše uvedených zemích nemluvě...Jen ČR je doslova a do písmene kuřáckým banánistánem v područí fy Philip Morris...

Jsem nekuřák a plně souhlasím s tím, že bychom se měli přiřadit k zemím chránícím zdraví nekuřáků. Ukazuje se, že dokonce argumenty provozovatelů restaurací o poklesů tržeb a bankrotech jsou ve světle zkušeností některých evropských zemí naprosto liché. Připomínám, že KDU-ČSL se pro zákaz kouření ve veřejných prostorách významně angažovala, např. aktivity pana poslance Janečka.

Sharkee: Jaký je Váš názor na americký radar na našem území? Víte, že s americkým radarem souhlasí pouze čtvrtina voličů KDU-ČSL? viz průzkum agentury CVVM http://www.cvvm.cas.cz/upl/zpravy/100825s_pm81003.pdf Nemyslíte si, že to byl právě postoj KDU-ČSL k americkému radaru, co stojí za neúspěchem ve volbách?

Každý se rozhodujeme na základě zkušeností a dostupných informací. Chci podpořit radar, protože se domnívám, že nezúčastněné stanovisko by se nám mohlo v budoucnosti vymstít.

imax: Dobrý den, víte o nějaké jiné zemi, kde se plati za POLOŽKU na receptu? Já ne.

Osobní zkušenost se zdravotními systémy v zahraničí nemám. Podle původních záměrů měly mít poplatky regulační charakter a tato skutečnost při jejich zavedení nebyla respektována. Viz chyba se zavedením poplatků pro kojence, matky v porodnicích, včetně položky za recept. Pan ministr Julínek přislíbil vyhodnocení dopadu jednotlivých regulačních položek a myslím si, že tato položka by měla být přehodnocena.

jjumbik: Z celé Evropy zaznívají obavy ohledně českého předsednictví a to nejen z tábora levice, ale i pravice. Nemyslíte si, že je nejvyšší čas, aby to Mirek Topolánek položil a nastoupila úřednická vláda v čele s respektovanou osobností jako je pan Telička?

Úřednická vláda není řešením politických problémů. Přípravu na předsednictví ČR podrobně sleduji po celou dobu, kdy se na předsednictví připravujeme. Prohlašuji, že tato vláda předsednictví zvládne, co bych ale doporučil, je větší komunikace členů vlády např. s Evropským parlamentem, odkud se v poslední době takové hlasy ozvaly. Vystoupení členů vlády na parlamentních výborech je běžnou záležitostí každého nadcházejícího předsednictví a je nutné to udělat.

mh_ringo: Proč nikdo z KDU-ČSL nevysvětluje veřejnosti význam církevních restitucí a zejména samotnou částku 300 mld. - proč zrovna tolik, jak se k ní došlo apod. Skoro to vypadá, že ani lidovečtí ministři, zejména pak pan Jehlička, to nevědí. Hodláte tento stav napravit a zlepšit komunikaci vaší strany? Osobně si myslím, že právě restituce rozhodly o neúspěchu KDU-ČSL ve volbách. Děkuji za odpověď

Nemyslím si, že restituce církevního majetku hrály výraznou roli při rozhodování voličů. Každý, kdo byl za minulého režimu okraden, má právo na majetkové vyrovnání. Nevidím důvod, proč vylučovat církve z tohoto principu.

celtic: Pijete Svijany?

Jako obyvatel města Uničova mám blíže k pivu litovelskému, k Zubru a k Holbě, ale při výletech po různých částech světa ochutnávám i piva jiná. Až narazím na Svijany, určitě nepohrdnu.

Paul: Uvedl jste mj. také, že v r. 2008 Evropsá Komice vydá závazné rozh. o zákazu kouření ve všech veřejných místech. Tedy také v restauracích a barech. Kdy tedy můžeme podobné opatření očekávat?

To bude záležet na našich zákonodárcích.

Sunny29: Přeji krásné odpoledne, umíte si představit sám sebe ve vláde, kde by premiérem byl Jiří Paroubek?

Doposud jsem nepřemýšlel o žádném svém ministerském postavení. Chci plně dokončit svůj mandát evropského poslance.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP