úvod - média - Kauza českých občanů v Zambii: Vyzval jsem komisařku Ashton, aby EU zasáhla ve prospěch českých občanů zadržovaných v Zambii

Kauza českých občanů v Zambii: Vyzval jsem komisařku Ashton, aby EU zasáhla ve prospěch českých občanů zadržovaných v Zambii

Tisková zpráva

Dnes jsem se obrátil písemným dopisem na Catherine Ashton, vysokou představitelku EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku a místopředsedkyni Evropské komise, s žádostí o zásah ve prospěch tří českých občanů zadržovaných v Zambii.

Zdůraznil jsem v něm nutnost využití všech diplomatických prostředků, které jsou k dispozici.

Jsem přesvědčen, že šance na osvobození našich občanů by výrazně vzrostla, pokud  by se do záchranné akce zapojila komisařka Ashton využila přitom diplomatické síly, kterou EU na mezinárodním poli představuje. Jsem přesvědčen, že je třeba využít všech diplomatických prostředků, které jsou k dispozici.

Apeluji proto na její politickou odpovědnost a solidaritu s občany členského státu, kteří se ocitli v potížích. Právo na diplomatickou pomoc ostatně patří k základním právům každého občana EU a právě v takových případech má EU jedinečnou šanci prokázat užitečnost své existence a prospěšnost konkrétním občanům.

Maximální úsilí, které vyvíjí česká diplomacie, je třeba podepřít diplomatickým tlakem ze strany EU jako celku. Zambie patří k významným příjemcům rozvojové pomoci EU a to je silná páka, kterou EU může při vyvinutí diplomatického tlaku použít.  Vyzval jsem v této souvislosti komisařku Ashton, aby v případě potřeby neváhala Zambii pohrozit zastavením rozvojové pomoci EU.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP