úvod - média - Účast na půjčce MMF: Ministr Schwarzenberg jako jediný z vlády našel odvahu vystoupit v duchu biblického ano, ano – ne, ne. Premiér Nečas tradičně mlží a lavíruje. Kdo se schovává za druhé státy, nechová se jako lídr.

Účast na půjčce MMF: Ministr Schwarzenberg jako jediný z vlády našel odvahu vystoupit v duchu biblického ano, ano – ne, ne.  Premiér Nečas tradičně mlží a lavíruje. Kdo se schovává za druhé státy, nechová se jako lídr.

Tisková zpráva

Ministr Schwarzenberg je zatím jediný člen vlády, který našel odvahu postavit se k našemu zapojení do půjčky MMF problémovým zemím eurozóny čelem a přihlásit se tím k odpovědnosti nejen za EU, ale i za ČR jako její nedílnou součást.

Europoslanec Zahradil si může dovolit obviňování ze servility, protože žádnou odpovědnost nenese, a tak se v jeho podání jedná jen o laciný národovecký výkřik, který nás neposouvá k řešení ani o píď.

Vyčkávací taktiku premiéra Nečase rozhodně nepovažuji za chytrý tah, ale za zmařenou příležitost být hybatelem rozhodování EU v bezprecedentní kritické situaci. Napínáním našich partnerů si kromě toho hlouběji podrýváme už tak nevalný kredit v EU. Kdo se schovává za druhé státy, jako to činí premiér Nečas, dává tím najevo strach z převzetí odpovědnosti anebo typickou českou vyčůranost, na kterou už začínají být naši partneři v EU poměrně alergičtí.

Neúčastnit se půjčky MMF by bylo krátkozraké a v konečném důsledku bychom na to těžce doplatili. Jako člen EU jsme s ostatními státy na jedné lodi a je naivní myslet si, že pokud teče do kajuty jednomu, nepoteče dříve či později i do té naší. Prohlubování potíží eurozóny, nemluvě o případném rozpadu, bychom měli brát jako nejčernější scénář, kterému je třeba se za každou cenu vyhnout.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP