úvod - média - Británie, Švédsko, Maďarsko? Premiér Nečas by měl hledat spojence spíše mezi našimi sousedy. Místo toho se chová jako černý pasažér.

Británie, Švédsko, Maďarsko? Premiér Nečas by měl hledat spojence spíše mezi našimi sousedy. Místo toho se chová jako černý pasažér.

Tisková zpráva

Považuji za strategickou chybu vytvářet v současné situaci koalici s těmi, kdo si nepřejí podílet se na půjčce MMF a prohloubení evropské integrace.

Nemáme londýnskou City, a tak nepotřebujeme krve hájit maximální nezávislost finančních trhů. Nepatříme ani k nejbohatším státům EU jako Švédsko, které navíc vzhledem ke své geografické poloze nemá z evropské integrace takový užitek jako státy ležící v nitru Evropy.  A nacionalistické, v ekonomických potížích se potácející Maďarsko snad také není něčím, co by bylo hodno našeho obdivu a s čím bychom se měli ztotožňovat.

Pod taktovkou premiéra Nečase se tak v EU chováme jako černý pasažér, který se pohodlně veze, ale nechce se mu za jízdu platit. Vháníme se tak sami do izolace, v níž se ocitáme spolu se státy, se kterými nás nejvíc spojuje euroskeptický postoj nejvyšších politických představitelů. Našimi přirozenými spojenci by přitom měli být v prvé řadě naši sousedé, se kterými jsme nejvíc ekonomicky a kulturně provázaní.  S těmi si však premiér Nečas jak vidno nevolá, a přestože se spolu se svou stranou při každé příležitosti zaklíná národními zájmy, v rovině praktické evropské politiky  se k nim chová značně macešsky.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP