úvod - média - Referendum ke smlouvě o rozpočtové unii je lacinou populistickou hrou a útěkem před odpovědností

Referendum ke smlouvě o rozpočtové unii je lacinou populistickou hrou a útěkem před odpovědností

Tisková zpráva

Snahu ODS a VV prosadit referendum ke smlouvě o rozpočtové unii považuji za lacinou populistickou hru a útěk před politickou odpovědností. K podpisu smlouvy o rozpočtové unii referendum v žádném případě není nutné a řešit ho v souvislosti s naším budoucím možným připojením k eurozóně je nyní naprosto zbytečné a předčasné. V současné době platí, že smlouvou se zásadně nemění podmínky našeho členství v EU.


Podle Ústavy ČR je referendum pouze možností a nikoli nutností a ani v koaliční smlouvě nelze nalézt oporu pro tvrzení o nutnosti vyhlásit referendum. Koaliční smlouva hovoří o tom, že referendem bude potvrzován přesun dalších pravomocí z České republiky na EU v případě zásadních institucionálních změn EU vyžadujících úpravu primárního práva.

Zatímco se lze přít o to, zda smlouvou o rozpočtové unii dochází k přesunu pravomocí z ČR na EU a k institucionálním změnám EU, zcela jednoznačně nejde o změnu primárního práva, tedy lisabonské smlouvy, ale o klasickou mezinárodní smlouvu stojící mimo primární právo. K případnému včlenění této smlouvy do primárního práva by mohlo dojít jedině zvláštním smluvním aktem, který by každopádně vyžadoval vnitrostátní ratifikaci, ať už formou souhlasu v parlamentu nebo v referendu. To by však znamenalo  věštění z křišťálové koule, v žádném případě to není něco, co by bylo na pořadu dne.

Premiér Nečas se svým lavírováním sám vehnal do slepé uličky a v okamžiku, kdy neví, jak dál, si zoufale volá na pomoc občany. Ti ho však ve volbách zvolili právě proto, aby rozhodoval. Pokud se mu do rozhodování nechce, měl by zvážit, jestli je pro výkon funkce premiéra dostatečně způsobilý.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP