úvod - média - Vítězství pro spotřebitele a studená sprcha pro operátory: Volání a zasílání zpráv ze zahraničí klesne od 1. července 2012 postupně až o polovinu

Vítězství pro spotřebitele a studená sprcha pro operátory: Volání a zasílání zpráv ze zahraničí klesne od 1. července 2012 postupně až o polovinu

Tisková zpráva

Evropský parlament dnes čeká hlasování o nové regulaci roamingu, tedy volání využívajícího zahraniční síť.
Podstatou návrhu EK je prodloužení současné regulace cen za volání a SMS zprávy v mezinárodním roamingu, další snižování velkoobchodních i maloobchodních cenových stropů a rozšíření regulace na maloobchodní datové služby.

Novým prvkem je oddělení poskytovatele „domácích“ služeb a služeb využívaných v roamingu. Každý účastník by tak mohl mít jednoho operátora pro vnitrostátní hovory a jiného operátora pro hovory ze zahraničí, tedy roaming.


Přijetí nové regulace roamingu je dobrou zprávou pro občany, se ktreými operátoři hrají nečistou cenovou hru. Volání a posílání SMS zpráv z dovolené zlevní o polovinu, když cena za volání z ciziny do ČR postupně klesne ze současných 10Kč/min až na 5Kč/min v roce 2014 a za SMS zprávu posílanou z ciziny do ČR uživatel místo současných 3Kč zaplatí v roce 2014 pouze 1,5Kč.

Prodloužení dosavadní regulace spolu s dalším snížením cenových stropů považuji za nezbytné, neboť ceny nabízené  operátory se zatím v průměru pohybují na úrovni nařízených cenových stropů, takže nelze mluvit o fungující hospodářské soutěži v oblasti roamingu.

Výhodu pro občany by mělo představovat otevření dveří pro nové alternativní roamingové operátory, takže každý by si při cestě do zahraničí mohl vybrat z více operátorů a jejich nabídek. Ukázalo se, že stávající regulace založená pouze na cenových stropech nevede k vytvoření dostatečné konkurence mezi operátory.

Neobávám se, že snížení cenových stropů bude odrazovat alternativní roamingové operátory od vstupu na trh. V každém příapdě jsem přesvědčen, že ochranu spotřebitelů je třeba nadřadit ochraně nemravných zisků operátorů. Nelze tolerovat stav, kdy operátoři ze spotřebitelů činí rukojmí svých nemravně vysokých cen za zahraniční hovory a zprávy.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP