úvod - média - Pokutu za neprovedení směrnice o zaměstnaneckých fondech sice platíme, její výši se nám však podařilo obratně srazit z původně navrhovaných 3 mil. eur na pouhých 250 tis. eur

Pokutu za neprovedení směrnice o zaměstnaneckých fondech sice platíme, její výši se nám však podařilo obratně srazit z původně navrhovaných 3 mil. eur na pouhých 250 tis. eur

25. 6. 2013 | Tisková zpráva

Tak dlouho jsme chodili se džbánem pro vodu, až se pověstné ucho utrhlo a dostali jsme lekci, o kterou jsme si koledovali. Tahle bitva přitom byla dopředu ztracená.

Bylo pošetilé nepodřídit se již poté, co bylo rozsudkem konstatováno porušení práva tím, že jsme neprovedli směrnici o zaměstnaneckých fondech. Přitom nebylo nutné tyto fondy rovnou zavádět, stačilo přijmout základní pravidla pro případ jejich vzniku. To jsme nakonec učinili, ale až poté, co nad námi visel Damoklův meč pokuty. Taková náprava je hodnocena jako účelová a hrozbu zaplacení pokuty již neodvrátí. Jsme bohužel vůbec první z nových členských států, který toto zažívá na vlastní kůži.

Naštěstí se nám argumentační obratností podařilo přesvědčit soud, že vzhledem k neexistenci zaměstnaneckých fondů v našem právním řádu je dopad našeho protiprávního jednání na vnitřní trh EU omezený. Proto nám při uložení pokuty byla vyměřena prakticky nejnižší možná částka.

Nesmyslným vzdorem jsme si však v EU přivodili zbytečnou ostudu. Přesvědčili jsme se, že zatvrzelé porušování evropského práva se nevyplácí a sankce se v takovém případě nevyhne ani státu. Evropská komise i soud umí být důslední, když chtějí. A obvykle chtějí, protože si tím sami upevňují pozici. 

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP