úvod - média - Prezident Zeman dal podporou společných politik a eura zapomenout na protievropského Klause

Prezident Zeman dal podporou společných politik a eura zapomenout na protievropského Klause

Tisková zpráva | 26. 2. 2014

Prezident Zeman svým projevem zaujal, na rozdíl od předchozího vystoupení Klause byl pozitivně přijat. Jeho evropský sen je možno sdílet, i když třeba tepání štrasburského sídla Evropského parlamentu vyznívá poněkud lacině.

Zemanova kritika evropské byrokracie mi přijde úsměvná, neboť její výstřelky blednou ve srovnání s tím, čeho se dopouštíme my v České republice. Tato kritika by podle mého názoru byla namístě tehdy, pokud naše česká byrokracie byla alespoň z poloviny tak účinná jako ta bruselská. Napadají mě v této souvislosti biblická slova o tom, že třísku v oku svého bratra vidíme, zatímco trám ve svém vlastním nikoliv.
Měli bychom si tedy v prvé řadě zamést před svým domácím prahem, aby skončila situace, kdy nejsme schopni vyčerpat všechny prostředky ze strukturálních fondů a za špatné čerpání a vůbec uplatňování evropského práva čelíme nejedné pokutě a sankci.
To, co se označuje termínem evropská byrokracie, je ve skutečnosti hustým a přitom jemným předivem právních předpisů, které jsou mnohdy vzájemně provázané a věcně na sebe navazují. Nelze proto tak snadno označit množinu nadbytečných předpisů a chirurgicky ji oddělit od těch důležitých a nepostradatelných. Od slov k činům proto bývá dlouhá cesta a prezident Zeman jistě není a nebude tím, kdo se touto dlouhou cestou bude klopotně prodírat.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604917595

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP