úvod - média - Evropský parlament zasazuje poslední ránu roamingovým poplatkům, od 15. prosince 2015 jim definitivně odzvoní

Evropský parlament zasazuje poslední ránu roamingovým poplatkům, od 15. prosince 2015 jim definitivně odzvoní

Tisková zpráva | 4. 4. 2014

Evropská lidová strana, která je zpravodajem návrhu nařízení o jednotném trhu v oblasti telekomunikací, prosadila ve výboru pro průmysl,, výzkum a energetiku zrušení poplatků za volání do/ze zahraničí v rámci EU (tzv. roaming) počínaje 15. prosincem 2015. Dnes o návrhu hlasuje plénum Evropského parlamentu.


Zrušení poplatků se týká hlasových služeb, datových služeb i posílání sms zpráv. Odpadne tak hlavní důvod, pro který drtivá většina Evropanů při cestování do zahraničí je v minimálním rozsahu používá na svém mobilu sociální sítě jako je Facebook a posílá emaily a plná polovina vůbec nepoužívá internet. Čtvrtina Evropanů při svých cestách do zahraničí pak úplně vypíná svůj mobilní telefon.

Zrušení roamingových poplatků plně podporuji v situaci, kdy mobilní operátoři viditelně jednají ve vzájemné shodě a roamingové poplatky uměle udržují.

Za správná a prospěšná považuji rovněž opatření na podporu veřejné WiFi a důsledné hájení síťové neutrality, aby nebylo možné, že operátoři blokují některé služby jako třeba Skype. Jsem kategoricky proti diskriminaci dat na základě původu, cíle nebo typu, ani jejich jinému upravování. Jak blokování služeb konkurujících operátorů, tak naopak jejich zvýhodňování nezdravě upevňuje pozici zavedených operátorů a jejich služeb a brání vstupu konkurence na trh, což v konečném důsledku poškozuje koncového uživatele.

Uživatelé internetu rovněž ocení povinnost poskytovatelů internetového připojení uvádět v rámci smlouvy se zákazníkem nikoliv maximální teoretickou rychlost internetového připojení, ale reálně dosažitelnou rychlost. Pokud zákazník dostane ve skutečnosti nižší než avizovanou rychlost, bude to automaticky považováno za porušení smlouvy.

Pro více informací:
Jan Březina, europoslanec, tel. 606 650781
Jan Tlamycha, asistent, tel. 604 917 595

 

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP