úvod - média - články o Janu Březinovi - Hrozbu sankcemi Zambii zadržení Češi chválí

Hrozbu sankcemi Zambii zadržení Češi chválí

Lidové noviny

PRAHA Buď pustíte tři zadržené Čechy domů, nebo nebudete dostávat dotace na rozvojové programy. Sankcemi pro Zambii pohrozili europoslanci Jan Březina a Evžen Tošenovský. Dopisem dokonce vyzvali komisaře EU, aby s propuštěním Čechů pomohli.

Ministerstvo zahraničních věcí ale jejich postup kritizuje. Čechům podle velvyslance Luďka Zahradníčka jakýkoliv nátlak na Zambii spíše ublíží.
Evropská unie poslala podle platformy Fors v loňském roce Zambii 180 milionů eur, Česká republika 14,9 milionu. A to by se podle europoslanců nemuselo opakovat.
„Zambie je příjemcem evropské pomoci, a pokud by nepostupovala jako právní stát, tak je otázkou použití argumentu evropské pomoci,“ vzkázal LN z Bruselu Březina.
Zambijské ministerstvo se už o výrocích europoslanců dozvědělo a reagovalo na ně článkem v deníku Zambia Daily Mail.
„Jde o špatnou interpretaci“ Tamní ministr v něm shrnuje plán Česka jako „nešťastný“. Prohlásil, že případem se zabývá soud a že vláda do legálních postupů nezasahuje. „Zambie je svrchovaný stát s vlastním právem,“ dodal ministr.
„Svérázný výklad na zambijské straně samozřejmě věci neprospěje. Článek scestně ztotožňuje názory, ještě k tomu špatně interpretované, s oficiálním názorem české vlády,“ napsal LN Zahradníček.
Sami zadržení Češi, kteří od začátku kritizují laxnost českých úřadů, si postup europoslanců pochvalují. „Podle mě je to jedna z nejlepších cest,“ řekl LN Jan Coufal, jeden z obviněných ze špionáže. Muži jsou v Zambii zadržení od poloviny října kvůli snímkům vojenských objektů.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP