úvod - média - články o Janu Březinovi - Marmelády v ČR končí

Marmelády v ČR končí

Právo  |  11.10.2012

Potravinářská společnost Hamé neuspěla u Evropské komise se svou žádostí o zařazení marmelády meruňkové, marmelády jahodové a marmelády linecké na seznam tradičních zaručených specialit Evropské unie. Název marmeláda se smí podle EU používat jen pro výrobky z citrónů a pomerančů, vše ostatní je džem. Komise to společnosti oznámila v úterý.

„Po téměř ročním boji jsme nic nezískali s odůvodněním, že naše marmelády nesplňují požadavky legislativy EU, protože nejsou vyrobeny z citrusových plodů,“ sdělila MF Dnes marketingová ředitelka Hamé Marcela Mitáčková. Rozhodnutí je konečné.


Tuzemští výrobci po vstupu do EU začali na obalech dřívějších jahodových a meruňkových marmelád používat různá označení, jako zavařenina či ovocná směs. Lidé si ale na tato nová označení nezvykli. Hamé také nechtělo používat u marmelád název džem, neboť dříve se tradičně marmeláda a džem lišily.

Podle europoslance Jana Březiny (Evropská lidová strana) je však možné, že se Česku po vzoru Rakouska podaří dosáhnout výjimky z přísné evropské legislativy alespoň pro výrobky prodávané na území ČR.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP