úvod - média - články o Janu Březinovi - Europoslanec Březina se vložil do případu Čechů zadržených v Řecku

Europoslanec Březina se vložil do případu Čechů zadržených v Řecku

29.11.2012 | mediafax.cz

Europoslanec Jan Březina (Evropská lidová strana) zaslal dopis pěti řeckým představitelům, kteří mají pravomoc zasáhnout do případu dvou zadržených Čechů, jež zůstávají v řeckém vězení kvůli podezření ze špionáže. Březina o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.


K písemné intervenci se připojila i Březinova řecká kolegyně Niki Tzavela. Ta má podle Březiny osobní vazby na řecké funkcionáře, s jejichž pomocí by mohli Ivan Buchta a Martin Pezlar odjet domů. Jsou zadrženi, protože fotili tajné armádní objekty a řecká prokuratura je proto viní ze špionáže.

"Po komunikaci na úrovni prezidentů, premiérů a ministrů zahraničí oba europoslanci přenesli problém do nižších, ale případu bližších pater řecké politiky, a vyvinuli tlak na ty řecké představitele, do jejichž pravomoci případ zadržovaných Čechů náleží," zdůvodňuje Březina v tiskové zprávě.

Konkrétně intervenovali ministra vnitra Nicose Dendiase, ministra spravedlnosti, šéfa resortu pro egejské a mořské záležitosti, hejtmana a vicehejtmana regionu Severoegejské ostrovy, do vicehejtmanovy působnosti spadá i ostrov Chios, na němž jsou oba Češi ve vazbě.

"Ve společném dopise jsme s kolegyní Tzavelou informovali řecké představitele, že okolnosti zadržování českých občanů jsou v českém prostředí vnímány jako nepřijatelné a vyvolávají rozhořčení jak příbuzných obou zadržovaných, tak širší veřejnosti. V této souvislosti jsme zdůraznili, že zadržování trvá již 70 dní a odehrává se v otřesných podmínkách ve věznicích na ostrovech Limnos, Lesbos a Chios, kde dlouhou dobu spali na podlaze a v současné době sdílí celu s 22 dalšími vězni," zmínil Březina.

V dopise se europoslanci pozastavují i nad tím, jak se vyšetřování protahuje a dosud není jasné, zda vyústí ve zproštění obvinění nebo podání žaloby. Žádají zajištění urychlení procesu.

"Vzhledem k tomu, že podmínky zadržování obou obviněných Čechů, občanů Evropské unie, jsou nedůstojné a ostudné a vyhlídka na významnější posun v případu spíše nevalná, vyzvali jsme politiky, aby zajistili přijetí nezbytných opatření k zajištění důstojných podmínek zadržení pro oba obviněné v souladu s mezinárodními smlouvami o lidských právech," dodal český europoslanec.

Buchta a Pezlar skončili v řecké vazbě, protože si v září na ostrově Limnos vyfotili a natočili místní vojenskou základnu. Kdyby je řecké soudy uznaly vinnými, hrozí jim až dvacet let za mřížemi.

Kateřina Surmanová

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP