úvod - média - články o Janu Březinovi - Zaveďte záruky na práci pro mladé, vyzývá EK země unie

Zaveďte záruky na práci pro mladé, vyzývá EK země unie

5.12.2012 | ceskenoviny.cz

Brusel - Evropská komise navrhuje, aby členské státy zavedly "garanční programy" pro zaměstnávání mladých lidí. Jde o to zajistit, že mladí do čtyř měsíců po skončení studií získají nabídky zaměstnání nebo nějakou rekvalifikaci. Po odchodu ze školy nebo v případě nezaměstnanosti jim to má usnadnit hledání práce.

"Vysoká nezaměstnanost mladých má dramatické dopady pro naše ekonomiky, naši společnost a hlavně pro mladé lidi," varoval eurokomisař pro sociální záležitosti a zaměstnanost László Andor.

U lidí mladších 25 let je míra nezaměstnanosti více než dvakrát vyšší než u zbytku dospělých (22,7 procenta proti 9,2 procenta ve třetím čtvrtletí letošního roku). Například ve Španělsku a krizí nejvíce stíhaném Řecku je to víc než polovina této věkové skupiny.

Navrhovaný program "záruk", který by měl být pro členské státy doporučením, vychází z podobných projektů, které už úspěšně fungují v Rakousku a Finsku. Komise by země v tomto úsilí podporovala mimo jiné pomocí peněz z Evropského sociálního fondu i dalších strukturálních programů. Jde o to vytvořit partnerství s různými zainteresovanými "hráči" či zajistit včasný zásah úřadů práce či dalších orgánů.

"Tento balík by měl členským státům pomoci zajistit mladým lidem úspěšný přechod do práce. Náklady, pokud by se to nedělalo, by byly katastrofické," řekl eurokomisař.

Například europoslanec Jan Březina sice připouští, že jde o velmi vážný problém, avšak nevěří, že by takovýto administrativní zásah provázený masivními dotačními programy mohl vést k úspěchu. "Mnohem vyšší efekt by měl správně nastavený systém pobídek pro zaměstnavatele spojený s daňovými úlevami," uvedl v prohlášení rozeslaném novinářům.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP