úvod - média - články o Janu Březinovi - Evropský parlament podpořil zavedení jednotného patentu

Evropský parlament podpořil zavedení jednotného patentu

12.12.2012 | Právo

Evropský parlament včera schválil zavedení jednotného unijního patentu, který bude od roku 2014 platit ve všech členských zemích EU. Cílem tohoto opatření je snížit firmám registrační náklady a zvednout konkurenceschopnost evropské ekonomiky. „Vytvořili jsme milník, který podpoří růst v EU a bude i významným protikrizovým opatřením,“ zdůraznila v rozpravě Cecilia Wikströmová z frakce liberálních demokratů.

Nynější proces, kdy se patenty musí v každé zemi přijímat zvlášť, je totiž v Evropské unii až šedesátkrát draží než v Číně a osmnáctkrát dražší než v USA.
Podle europoslance Jana Březiny (KDU-ČSL) se díky jednotnému patentu podaří snížit náklady za jednu registraci z dosavadních 32 tisíc eur na pouhých 680 eur (17 190 Kč).
V Evropské unii se o vytvoření jednotného patentového systému diskutovalo dlouhých třicet let, a teprve teď to dospělo až ke schválení Evropským parlamentem. Problémem ovšem je, že z evropské sedmadvacítky stále ještě nesouhlasí se společným schvalovacím standardem Itálie a Španělsko.
Debatu o panevropské registraci provázely rovněž tahanice Německa, Francie a Velké Británie o to, kde bude sídlit soud, rozhodující o patentových sporech. Na základě kompromisu se sice hlavním sídlem soudu stane francouzská metropole, ale jeho odborná pracoviště budou podle typů patentů umístěna kromě Paříže i v Mnichově a Londýně.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP