úvod - média - články o Janu Březinovi - Unie se konečně dohodla na sjednocení patentů

Unie se konečně dohodla na sjednocení patentů

12.12.2012 | Hospodářské noviny

Evropská unie
Vznik jediného úřadu pro celou EU může srazit náklady na registraci patentů i na desetinu.
Evropský parlament včera podpořil zavedení jednotného unijního patentu, jehož cílem je od roku 2014 snížit registrační náklady firmám a zvýšit konkurenceschopnost evropského hospodářství.

„Vytvořili jsme milník, který podpoří růst v Evropské unii,“ prohlásila před hlasováním o patentu Cecilia Wikströmová z frakce liberálních demokratů. Novinka podle ní pomůže vyvést EU z krize.
Pro vznik jediného patentního úřadu pro celou unii včera ve Štrasburku hlasovalo 25 zemí z celé sedmadvacítky. Se společným schvalovacím standardem kvůli jazykovým sporům nesouhlasí pouze Itálie a Španělsko. Obě země proto podaly stížnost k Soudnímu dvoru EU. Pokud soud jejich žádost zamítne, jednotný unijní patent začne platit od ledna 2014.
Současný schvalovací proces je v Evropě až 60krát draží než v Číně a více než 18krát dražší než v USA, protože doposud bylo nutné patenty registrovat v každé zemi zvlášť. Na vytvoření patentu platícího ve všech zemích EU je třeba vynaložit zhruba 32 tisíc eur (přes 809 tisíc korun), skutečné roční náklady na vytvoření patentů v celé unii se ovšem odhadují až na 193 milionů eur (zhruba 4,9 miliardy korun).
Podle lidoveckého europoslance Jana Březiny se nyní podaří snížit náklady na 680 eur (asi 17 200 korun) za jednu registraci. Europoslanec ODS Edvard Kožušník očekává snížení ceny na méně než desetinu současných 32 tisíc eur.
Diskuse o vytvoření jednotného patentového systému, který byl poprvé – neúspěšně – vytvořen roku 1973 v Mnichově, trvala více než tři desetiletí. Provázely ji, mimo jiné, spory Německa, Francie a Británie o to, kde bude sídlit soud rozhodující o patentových sporech.
Na základě kompromisu, uzavřeného mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a britským premiérem Davidem Cameronem letos v červnu, bude soud rozdělen podle typů patentů do Mnichova, Paříže a Londýna. Hlavní sídlo bude ve francouzské metropoli, ale například otázky týkající se strojírenství a fyziky bude řešit odborné pracoviště v Mnichově.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP