Hej rup!

13. 6. 2013 | Právo

Po ničivých povodních další jobovka pro zemědělce.
Europoslanci včera podpořili krácení letošních přímých plateb zemědělcům z EU, což by nejvíce postihlo ty české. Podle návrhu má totiž Česko přijít o 4,5 procenta z celkových dotací, tedy až o miliardu korun.

Na věci se ještě neshodly členské země sedmadvacítky. Český europoslanec Jan Březina se domnívá, že spravedlivé zacházení pro velké farmy, kvůli jejichž množství u nás půjdou dotace dolů, je třeba pokusit se zajistit na úrovni Evropské rady. Tu tvoří hlavy států nebo předsedové vlád členských států společně s jejím předsedou a předsedou Evropské komise.
Jiní znalci upozorňují, že pokud se orgány Evropské unie neshodnou do 30. června, začne podle procedurálních pravidel návrh platit v současné podobě. To by byl důvod k růstu nálad, podle kterých je nám členství v EU na baterky.
Kdyby věci byly tak černobílé, tak už ať v té Unii nejsme. Je to ale jinak. Například hejtmani krajů postižených povodněmi se v pondělí sejdou s premiérem Petrem Nečasem a budou žádat miliardy z evropských fondů a odblokování pozastavených regionálních programů.
Šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek hovoří o celkových škodách za více než 20 miliard korun. Cestou, kterou budou hejtmani žádat, by se podle Haška daly získat řádově miliardy, především na obnovu zničené infrastruktury. Hejtmani také zvažují výzvu kabinetu, aby požádal Evropskou komisi o prodloužení čerpání dotací z EU určených na současné plánovací období. Sociální demokracie, jejímž je Hašek prvním místopředsedou, se obává, že jinak Česko nestihne vyčerpat až 100 miliard korun.
I to jsou unijní peníze, které jsou nám v krizových situacích setsakramentsky dobré. Musím se přiznat, že přímo s lidmi, kteří pro nás pracují v Evropské unii, nemám možnost komunikovat. Kdykoli ale přijdu na další z řady konferencí či seminářů o působení Česka v Unii, vždy zazní hlas expertů, že naši lidé v unijních orgánech nejsou vidět, jsou málo aktivní a nebojují jako zástupci jiných srovnatelných členských států. Nemohu to potvrdit. Ale výskyt těchto informací je příliš častý, aby mohlo jít o naprostý výmysl.
Stávají se věci. Když jsem tento článek psal, najednou mi začala v hlavě hrát písnička Hej rup! A když už jsme pořád vyzýváni, ať navazujeme na tradice… Tato optimistická, byť se někomu může zdát naivní, by se mi líbila.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP