úvod - média - komentáře - Mladých bez práce přibývá. Brusel chce změnu

Mladých bez práce přibývá. Brusel chce změnu

6.12.2012 | Právo

Evropská komise vybídla členské státy „sedmadvacítky“ k vytváření záruk na získání zaměstnání
Brusel navrhuje, aby členské státy EU zajistily mladým lidem do čtyř měsíců po skončení studií získání nabídky zaměstnání nebo rekvalifikaci.

Zařídit to má program Záruky pro mladé. „Vysoká nezaměstnanost mladých má dramatické dopady pro naše ekonomiky, naši společnost a hlavně pro mladé lidi,“ varoval László Andor, eurokomisař pro sociální záležitosti a zaměstnanost.

Navrhovaný program by měl být pro členské státy doporučením. Vychází z podobných projektů, které už úspěšně fungují ve Finsku. Podle Eurofondu, agentury EU, tam našlo loni 83,5 procenta mladých nezaměstnaných do tří měsíců místo především díky individuální péči o lidi bez práce. Brusel by země v tomto úsilí podporoval i pomocí peněz z Evropského sociálního fondu a dalších strukturálních pro -gramů.

Europoslanec Jan Březina ale nevěří, že by administrativní zásah provázený masivními dotačními programy mohl vést k úspěchu. „Mnohem vyšší efekt by měl správně nastavený systém pobídek pro zaměstnavatele spojený s daňovými úlevami,“ uvedl.

(ČTK, DPA)

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP