úvod - média - komentáře - Když jde o peníze, je z EU bitevní pole

Když jde o peníze, je z EU bitevní pole

21. 12. 2012 | Lidové noviny

Potřeba senátora ODS Jirsy pitvat se v tom, koho zastupuji, hraničí až s posedlostí.
Přitom si ve své druhé reakci na můj článek (Evropská unie není dojná kráva, LN 18. 12.) opět zahrál na překrucovače mých slov.

Nepsal jsem, že zastupuji Evropskou lidovou stranu, ale že jsem členem její europarlamentní frakce.
Ta je zdaleka nejsilnější a nejvlivnější a to mi umožňuje i dnes účinně zastupovat své voliče, jako jsem to dělal vždycky. Žádné nové voliče jsem si nevybíral, zůstávám věrný těm starým, kteří mně již dvakrát dali důvěru. Místo málem až dojemné péče o jiné by senátora Jirsu spíše mělo zajímat, koho a jak zastupuje jeho mateřská strana paběrkující v Evropském parlamentu na okraji pravicového politického spektra.
Ano, solidarita je ideou Evropské lidové straně i mně osobně blízkou.
V souvislosti s rozpočtem EU se však má na mysli solidarita bohatších s chudšími. Amy stále patříme mezi chudší a ještě dlouhou dobu patřit budeme. Když se však hraje o rozdělení tisíce miliard eur, místo solidarity se EU obrazně řečeno mění v bitevní pole. To je realita.
Je paradoxní, že to musím objasňovat členovi strany tolik si zakládající na svém domnělém eurorealismu. Souhlasím, že zájmem českého daňového poplatníka je smysluplné utrácení evropských dotací, třeba na takové Hluboké, která je politickou základnou pana Jirsy a stala se jedním ze symbolů plýtvání s eurodotacemi. Ale kromě toho také aby těch utrácených v Česku bylo co nejvíc. Proč to neříct naplno: jestli nám výstavbu našich dálnic a železnic prostřednictvím rozpočtu EU nezaplatí daňoví poplatníci z bohatších států, budeme si ji muset zaplatit sami. Za cenu vyšších daní nebo vyššího schodku národního rozpočtu. Anebo tyto stavby nemít a být stále periferií.
Když je ten předvánoční čas, dovoluji si závěrem panu Jirsovi popřát, aby jeho straně voliči věřili, že zastupuje jejich zájmy, a ne zájmy jedním z jeho kolegů zmiňovaných „tlustých býčích šíjí, opásaných zlatým řetězem“.

***

Jestli nám výstavbu našich dálnic a železnic prostřednictvím rozpočtu EU nezaplatí daňoví poplatníci z bohatších států, budeme si ji muset zaplatit sami. Za cenu vyšších daní nebo vyššího schodku národního rozpočtu. Anebo tyto stavby nemít a být stále periferií.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP