úvod - média - komentáře - Babiš a Sobotka si změří svaly nad eurokomisařem

Babiš a Sobotka si změří svaly nad eurokomisařem

Mladá fronta DNES | 10. 2. 2014

O obsazení postu českého eurokomisaře – ministra evropské vlády, svedou boj dvě nejsilnější strany, ANO a ČSSD. Šéf sociálních demokratů potvrdil, že vlivný a prestižní post chce pro svého kandidáta.


Premiér Bohuslav Sobotka si v pátek večer oddechl po schválení jím navržené eurokandidátky a teď ho čeká ještě tvrdší soupeř než vlastní strana – Andrej Babiš.
„Mohu potvrdit, že ČSSD má ambici navrhnout příštího českého eurokomisaře. Koho konkrétně navrhneme, ještě nevím. U nás ta debata ještě neběží,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.
Dvě nejsilnější koaliční strany čeká další velký střet, ve srovnání s nímž je nějaký spor o náměstka na ministerstvu maličkostí.
Už před koncem roku totiž předseda ANO Andrej Babiš prohlásil v médiích, že má stejný úmysl jako Sobotka. I ANO by navrhlo eurokomisaře a líbil by se mu lídr jeho kandidátky do evropských voleb Pavel Telička. „Každá strana, která má kvalitního kandidáta, ho může navrhnout. Budeme to řešit v koalici, ne přes média,“ reagoval Babiš včera v SMS.
Sobotka Teličku odmítá, protože nyní podniká jako lobbista.
Eurokomisaře vybírá sama česká vláda, takže se Babiš se Sobotkou budou muset nějak dohodnout. Aktuální to bude na konci léta, kdy skončí funkční období současné „evropské vlády“.
Sobotka v pátek zároveň slíbil, že se vláda pokusí vyjednat pro Čecha v evropské vládě nějaký dobrý „resort“. Momentálně má Česko komisaře pro rozšíření Unie.
Sám Telička se prozatím staví ke kandidatuře spíš diplomaticky. „Zaobírat se touto otázkou mohu, až to bude mít reálný základ. Zatím to nebudu komentovat ani pozitivně, ani negativně. Nemůžete se mi divit. Mám neblahou zkušenost z roku 2004,“ odpověděl Telička. Tehdy krátce už eurokomisaře dělal, ale brzy byl nahrazen politickým kandidátem. V současnosti dělá českého eurokomisaře spíše nevýrazný nepolitik Štefan Fülle, protože vládám ODS na této funkci tolik nezáleželo, ale současná koaliční vláda je víc proevropská. Navíc se ukazuje, že v Evropské unii se řeší čím dál víc věcí, které mají na život v Česku přímý vliv – podpora zemědělců a ochrana potravin (což může Babiše zajímat i jako majitele Agrofertu). Hlasovalo se tam i o pravidlech pro veřejné zakázky či o smlouvě ACTA, která by omezovala stahování z internetu. Sociální demokracie chce také z evropských fondů získat víc peněz a i o tom se musí vyjednávat.

Volby protikladů

O víkendu zároveň začala ostrá kampaň do květnových voleb do Evropského parlamentu. V sobotu ústřední výbor ČSSD definitivně schválil lídra Jana Kellera, který získal v hlasování silnou podporu 93 procent. Největším soupeřem rozcuchaného a neprůbojného akademika Kellera bude právě Telička, jeho totální protiklad.
Občanští demokraté se vzápětí do Kellera opřeli. „Lépe by se vyjímal v čele kandidátky KSČM,“ poznamenal pravděpodobný evropský lídr ODS Jan Zahradil, který Kellera označil za extremistu. Narážel i na jeho výrok v rozhovoru pro MF DNES, kdy Keller vyprávěl, jak vstoupil do KSČ kvůli lepší práci.
Občanští demokraté budou kandidátku do eurovoleb teprve schvalovat a o místo na ní se podle Zahradila ucházejí i nové tváře – například ředitel pražské vinohradské nemocnice Marek Zeman nebo bývalý poslanec Jan Bauer. TOP 09 pořád lídra nemá. Uvažuje o bankéři Luďku Niedermayerovi nebo senátoru Jaromíru Štětinovi.

***

Anketa: Co jste dokázali v europarlamentu prosadit?

Jan Březina nezávislý europoslanec (dříve KDU-ČSL) » Chránil jsem originální české jídlo Kus práce jsem neformálně odvedl na reformě zemědělské politiky a českým zemědělcům zprostředkoval kontakt se zpravodaji návrhů nebo stínovými zpravodaji. Pak bych určitě jmenoval ochranu originálního českého jídla. To je moje hobby. Zuzana Brzobohatá europoslankyně ČSSD » Zabránila jsem nesmyslné Klausově výjimce Vyzdvihla bych zamítnutí takzvané výjimky Václava Klause. Podařilo se mi kolegy přesvědčit o zbytečnosti výmyslu českého prezidenta. (Klaus podmínil podpis pod Lisabonskou smlouvou výjimkou, která by Česko chránila před nároky sudetských Němců.) Edvard Kožušník europoslanec ODS » Bojuji za jedno levnější sídlo europarlamentu Vyjednávám s kolegy, že by měl mít Evropský parlament jediné sídlo a nestěhovat se draze z Bruselu do Štrasburku. Z dalších věcí jsem prosadil nominaci kubánského disidenta Guillerma Fariňase na Sacharovovu cenu. Evžen Tošenovský europoslanec ODS » Navigační centrum Galileo sídlí v Praze i díky mně Moje asi nejviditelnější práce byla spojena s legislativou pro evropský satelitní navigační systém Galileo. Byl jsem zpravodajem návrhu na gigantický projekt. Po schválení bylo možné požadovat umístění sídla do Prahy. Vojtěch Mynář europoslanec ČSSD » Zviditelnil jsem v Evropě svoji Ostravu Za úspěch považuji získání titulu Evropské město sportu, jímž se letos pyšní má domovská Ostrava. Pomohl jsem také vytvořit „fond záruk“, ze kterého se budou platit stáže pro mladé, aby se snížila nezaměstnanost.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP