úvod - média - komentáře - Bojovali za plesnivý sýr, jindy proti Klausovi

Bojovali za plesnivý sýr, jindy proti Klausovi

Mladá fronta DNES | 10.2.2014

PRAHA, BRUSEL Čeští europoslanci jsou zvláštní skupina lidí. Drží při sobě, ať už jsou z ODS, či ČSSD. Na žádnou opozici si nehrají, takže navzájem o sobě neřeknou nic špatného. Přesto je lze zhodnotit před nadcházejícími květnovými eurovolbami alespoň na základě srovnávacích tabulek.


Předkládají je například česká organizace Evropské hodnoty a evropská organizace Votewatch.
Nejmenší účast na schůzích vykazuje podle žebříčku Votewatch Milan Cabrnoch z ODS. Absolvoval asi 70 procent hlasování. Ten však na mailové otázky neodpověděl. Nejvíc chodí do lavice a hlasuje Pavel Poc z ČSSD, který je teď na 96 procentech. „Naše studie ale hlavně ukazuje, že naši europoslanci jsou podprůměrně výkonní. Hůř jsme na tom i ve srovnání s Maďarskem, které má stejnou historii a stejně europoslanců,“ říká ředitel organizace Evropské hodnoty Radko Hokovský.
Češi jsou ve všech ukazatelích pod průměrem staré evropské patnáctky: v účasti, počtu promluv na zasedání či předložených zpráv. „Je to chyba a odraz toho, jak jsou až na výjimky naši zákonodárci schopni se připravovat a orientovat,“ kritizuje je lídr kandidátky ANO Pavel Telička. Europoslanci samozřejmě protestují. „Naše práce se těžko hodnotí, protože viditelné aktivity tvoří jen asi desetinu,“ míní europoslanec Jan Březina. I Telička na druhou stranu jmenovitě vyzdvihuje práci některých z nich – třeba právě Březiny. Ten se proslavil hlavně bojem za české jídlo. Naposledy bránil zeměpisnou ochrannou známku sýru Jihočeská niva proti Slovákům, kteří ji zpochybňují. Podle bruselského žebříčku Votewatch.eu je zase ze všech 766 poslanců nejpopulárnější Zuzana Brzobohatá z Česka.
Návštěvníci webu Votewatch mohou nanečisto hlasovat jako poslanci a nejvíc se jich protnulo s názory Brzobohaté. Ta stojí za odmítnutím požadavku Václava Klause na výjimku z Lisabonské smlouvy.
Některé europoslance už „zhodnotily“ vlastní strany. Libor Rouček z ČSSD byl odsunut na nevolitelné deváté místo a Miroslav Ouzký z ODS nedostal nominaci ani doma na Ústecku.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP