úvod - média - komentáře - Zeman po kritice řekl: EU je dobrá věc

Zeman po kritice řekl: EU je dobrá věc

Právo | 27.2.2014

„Bláznivé“ stěhování parlamentu EU mezi Bruselem a Štrasburkem nepatří k evropskému snu českého prezidenta Miloše Zemana, jak jej nastínil při včerejším projevu v parlamentu Unie.
Kritizoval i krabicovitou architekturu institucí Unie a její „nesmyslné směrnice“.

Své krátké, asi desetiminutové vystoupení v parlamentním plénu však Zeman ukončil zcela pozitivně. „Hluboce ve svém srdci věřím, že Evropská unie je dobrá věc,“ řekl na závěr svého projevu a později dodal: „Unii často kompromitují byrokratické maličkosti a lidé si neuvědomují obrovský přínos EU pro mír i pro hospodářství.“
Předtím však ještě zkritizoval steaky v Evropské komisi a zahraniční politiku EU, jejíž měkký přístup mu prý „někdy připomíná opakování appeasementu z 30. let“. Unii vytkl i to, že má 28 armád, jež nejsou plně sladitelné. Jedna armáda EU by prý byla „levnější a efektivnější“.
Zároveň zdůraznil význam sociální kultury pro Unii. „Je to více než chladná ekonomická kalkulace, srovnávající zisky a ztráty. Je to soubor společných pravidel chování,“ řekl.
Jako příklad uvedl mzdy – jsou potřebná pravidla, která stanoví vztah mezi průměrnou a minimální mzdou.
Nemá však smysl jednotně určovat výši mezd pro celou EU, protože to závisí na produktivitě, kterou nelze regulovat podle jednotných principů.
Společná pravidla požadoval Zeman pro fiskální, sociální a ekologickou politiku. „Nemámeli společná pravidla, spotřebujeme spoustu energie na řešení problémů, které si vytváříme sami,“ uvedl.
Zároveň s podporou společných pravidel odsoudil uniformitu, která je „šedá a nudná“. „Jsem proti evropskému sýru, proti společnému evropskému pivu – mohu vám doporučit české pivo, které je nelepší na světě,“ sdělil europoslancům.

Kvůli euru kritika ČNB

Šéf parlamentu Martin Schulz z Německa na to odpověděl, že otázku, „zda je české pivo nejlepší, předložíme k obsáhlé debatě v parlamentu“. Jinak on i další europoslanci oceňovali změnu tónu v Praze, kterou potvrdil i Zeman.
„Prezident svým projevem zaujal. Na rozdíl od předchozího vystoupení Klause byl pozitivně přijat,“ uvedl pak europoslanec Jan Březina.
Zeman také zkritizoval odpůrce eura. „Lidé, kteří ho kritizují, trpí tím, co bych označil za strach z neznámého. Myslím, že euro je stabilizační faktor ekonomického rozvoje,“ prohlásil.
K zavedení jednotné měny v Česku uvedl: „Jsem silným zastáncem eura v horizontu, jakmile to bude možné.“ Pak vypočítal, že Česko by se k eurozóně mohlo připojit už za dva roky, i když pětiletá lhůta je realističtější.
Na tiskové konferenci odsoudil nedávný zásah České národní banky, který srazil kurs české měny. Banka tak podle něj „komplikuje naše přijetí“ jednotné měny, protože se „obává, že po přijetí eura přejde část jejích kompetencí na Evropskou centrální banku“.
Schulzovi, kterému dal při příchodu do parlamentu míč s podpisem fotbalisty Antonína Panenky, pak ještě sdělil, že svým krátkým vystoupením ušetřil parlamentu za překladatele. Schulz ho ujistil, že si prezidentův projev vyslechl přímo v angličtině, ve které ho Zeman přednesl.
Uvedl i dva kroky, které by si mohla Evropa stanovit jako krátkodobý cíl, s nímž by proevropské síly mohly jít do květnových parlamentních voleb. Jedním z nich je změna plateb DPH, která by vyloučila daňové úniky v této oblasti a postarala by se o zánik „bílých koní“.
Druhou je energetika. „Kdyby EU začala snižovat odhady obnovitelných zdrojů na celkové energetické bilanci, uvítal bych to. Do mého projevu se už nedostala ironická poznámka, co bude Unie dělat, když sluníčko nebude svítit a vítr nebude foukat,“ řekl Právu.
Dodal, že i při setkání s českými europoslanci „převládal silně většinový názor, že ekologičtí fanatici si prosazují příliš vysoký podíl obnovitelných zdrojů“ ke škodě průmyslu i obyvatel zemí EU. Na závěr návštěvy ve Štrasburku navštívil prezident výstavu o projektu vodního kanálu Dunaj–Odra–Labe, který podporuje. Vysloužil si za to ostrý výpad Zelených, jejichž poslankyně Rebecca Harmsová řekla, že Zeman „se stal posedlý zachováním svého odkazu v podobě megalomanského projektu“ a že „projekt vodního kanálu může prosazovat jen ten, kdo zcela ztratil kontakt s realitou“.

Co obsahoval prezidentův projev

* oznámení, že ČR přijme fiskální pakt a v nejbližším možném termínu zavede euro * kritiku některých směrnic a byrokracie EU * požadavek jednotných unijních pravidel, mj. společné zahraniční a obranné politiky * podporu velkých projektů, např. transevropských sítí včetně dálnic a vodních koridorů.

Jsem proti evropskému sýru, proti společnému evropskému pivu – mohu vám doporučit české pivo, které je nejlepší na světě Miloš Zeman před europoslanci

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP