úvod - média - komentáře - Schváleno. Volání v cizině nebude dražší než doma

Schváleno. Volání v cizině nebude dražší než doma

Českobudějovický deník | 4.4.2014

Praha, Brusel – Trvalo to bez přestávky skoro deset let. Na jedné straně mobilní operátoři, kteří účtovali vysoké částky za volání ze zahraničí, a proti nim europoslanci, kterým se vybírání vysokých poplatků na jednotném trhu příčilo. Nakonec se zdá, že vyhráli ti druzí.


Evropský parlament (EP) včera schválil zrušení poplatků za volání, esemeskování a stahování dat v zahraničí, takzvaný roaming. Poplatky mobilních operátorů za roamingové služby musejí skončit nejpozději 15. prosince 2015. Od tohoto termínu bychom ve všech zemích EU měli volat za domácí tarif svého operátora.

Včerejší hlasování proběhlo v rámci prvního čtení. Definitivně tak musejí konec roamingu stvrdit až noví poslanci, které vybereme v květnových volbách. Podpora k osekání poplatků ale byla vysoká. Pro hlasovalo 534 poslanců, 25 bylo proti a 58 se zdrželo hlasování. „Po roce 2004nám operátoři nebyli schopni předložit reálnou analýzu výdajů, ospravedlňující tak vysoké ceny roamingu, a zároveň vysvětlit rozdíly mezi cenami volání u stejné společnosti z různých států EU,“ popisuje celou anabázi Zuzana Roithová, europoslankyně za KDU­ČSL. Roithová trvala hlavně na tom, aby v rámci volání byly osekány i poplatky za data. „Operátoři, pokud jde o internet, tvrdili, že bez regulace dojde přirozenou cestou ke snížení roamingu. Vzhledem k tomu, že jejich prognóza nebyla naplněna, přistoupili jsme i k regulaci datových služeb,“ vysvětluje Zuzana Roithová.

Tím, že nebude rozdíl v ceně u nás a v jiné zemi EU, se hodně zostří i konkurence. „Pro občany bude možné bez ohledu na zemi pobytu vybírat podle ceny i kvality nabízených služeb z českých i zahraničních operátorů,“ uvedla Roithová.

V rámci včera schváleného „telekomunikačního balíčku“ přijde i další zajímavá změna. Nově bude platit, že poskytovatel (jakéhokoliv) internetu bude muset uvádět v rámci smlouvy se zákazníkem nikoliv maximální teoretickou rychlost internetového připojení, ale reálně dosažitelnou rychlost. „Pokud zákazník dostane ve skutečnosti nižší než avizovanou rychlost, bude to automaticky považováno za porušení smlouvy,“ vysvětluje europoslanec Jan Březina (nestraník).

Osekání roamingu v EU se operátorům příliš nelíbí, 80 až 90 procent z výnosů za roaming totiž inkasují z mezievropských hovorů. Oficiálně ale zatím nikdo nepohrozil, že kvůli tomu zdraží domácí volání. Konkurence je obrovská. Třeba tržby českých operátorů ročně klesají o deset až 15 procent. Tuzemští operátoři jsou proto zatím opatrní.

„Rozhodnutí EP je prvním krokem ve velmi dlouhém procesu. Ten na obecné úrovni může přinést nové příležitosti, nicméně bude velmi podstatné, jak bude vypadat konečná podoba tohoto opatření. Především je nutné zajistit, aby na trhu panovaly férové podmínky,“ uzavírá prezidentka Asociace provozovatelů mobilních sítí Michaela Vrbová Renčínová.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP