úvod - média - komentáře - Eurodotace jsou v tom nevinně

Eurodotace jsou v tom nevinně

Reakce na reportáž Petra Holuba v MF Dnes | 22. 4. 2014

Reportáž Petra Holuba v MFD ze 17. 4. vyznívá tak, že za to, že se u nás ve velkém zneužívají a rozkrádají eurodotace, nemohou ti, co tak činí nebo tomu přihlížejí, ale právě eurodotace. Již z titulku se čtenář dozvěděl, že dotace zkazily ovzduší v obci Putim, a v první větě se praví, že evropské peníze mohou za desítky skandálů.

Hlavně když to máme na co svést. Je to podobné jako obviňovat dynamit za výbuchy v pařížském, tokijském nebo moskevském metru. Dotace mají v ekonomikách své místo a jsou běžnou součástí fungování států a nadstátních celků všude na světě. Z EU do České republiky plyne ročně 100 miliard korun na tematické nebo regionálně zaměřené projekty. Dotuje se všude ve světě, jen nikde snad nejsou s dotacemi tak obří problémy jako u nás. Čím to může být? Chyba není v eurodotacích, ale v nás. Již od dob komunismu jsme si zvykli nakládat se vším, co pochází z eráru, v duchu hesla „kdo neokrádá stát, okrádá rodinu“.

Když si pomohu frázovitým příměrem se zrcadlem, tak v eurodotacích se především vidíme my sami. To, co nás ničí, nejsou eurodotace, ale naše vlastní zlodějny a korupční návyky.


Jan Březina, europoslanec

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP