úvod - média - komentáře - Pro zákaz invazivních druhů

Pro zákaz invazivních druhů

Zemědělec | 22.4.2014

Země Evropské unie budou své území přísněji chránit před pronikáním nepůvodních a invazivních druhů zvířat a rostlin. Vyplývá to ze směrnice schválené minulý týden europoslanci, která zakazuje dovoz některých druhů zvířat či rostlin do zemí EU. Někteří kritici se obávají, že to může vést k omezování práv na dovoz hojně rozšířených exotických zvířat.


Parlament chce nařízením přispět k poklesu hospodářských a ekologických škod, které na evropském území působí některé agresivní druhy zvířat, rostlin a hmyzu. „Invazivní nepůvodní druhy způsobují v Evropské unii škody ve výši minimálně 12 miliard eur (asi 330 miliard korun) ročně a mnohé členské státy musí již nyní na jejich vypořádání vynakládat značné prostředky,“ uvedl sociálnědemokratický europoslanec Pavel Poc, který byl zpravodajem návrhu.
Zatímco původní znění zavádělo zákaz 50 vybraných nejškodlivějších druhů zvířat a rostlin, Pocova verze počítá s tím, že budou o nebezpečnosti a zákazu dovozu jednotlivých druhů rozhodovat u každého případu zvlášť evropské úřady. To se nelíbí některým kritikům směrnice, kteří upozorňují na možné omezení i v případě méně nebezpečných exotických druhů.
„Nařízení o invazivních druzích považuji za nepřijatelnou invazi do života lidí i přírody jako celku,“ uvedl lidovecký europoslanec Jan Březina. Podle něj se v krajním případě mohou zásahů ze strany EU obávat třeba chovatelé papoušků, hadů či akvarijních rybiček.
Nepůvodní druhy, které úředníci označí jako „druhy s významem pro unii“, nebude podle schválené regule možné přepravovat, uvádět na trh, držet, chovat, pěstovat či uvolňovat do životního prostředí.
Velká rozhodovací pravomoc bruselských úředníků vadí i brněnskému politikovi a kandidátovi TOP 09 do europarlamentu Bohumilu Strakovi, který za tím vidí ekonomický tlak. „Obávám se, že celé tažení proti nepůvodním druhům není snahou o praktickou ochranu přírody, ale novým obrovským byznysem, na který je vyčleněná více než miliarda eur,“ řekl Straka, který se prý jako sokolník obává, aby nařízení nedopadlo i na jeho chov dravých ptáků.
Podle Poce je však směrnice v tomto rozsahu potřebná, protože různá pravidla v jednotlivých zemích neumožňovala efektivně chránit jejich území před zvířaty či rostlinami, které jejich hospodářství způsobovaly významné škody. „Jejich snahy jsou často neúčinné jednoduše proto, že se šíření těchto druhů nezastavuje na hranicích jednotlivých států. Spolupráce mezi členskými státy je proto zásadní,“ dodal Poc

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP