úvod - média - rozhovory - Kandidát na šéfa lidovců Jan Březina: Kalouska bych žádal, aby zůstal

Kandidát na šéfa lidovců Jan Březina: Kalouska bych žádal, aby zůstal

Právo | 21.5.2009

* * Za čtrnáct dní se rozhodne, jestli budete předsedou lidovců, či znovu europoslancem, nebo taky ničím. Jaký je to pocit?
Nebo taky politickým důchodcem. Zlomový pocit nemám, protože ho nestačím mít. Před sjezdem i volbami pracuji na plné obrátky. Přijíždím pozdě večer, padnu do postele a spím spánkem spravedlivých.

 

* * Jak má vypadat křesťanskodemokratická politika?

Jde o středopravou politiku se sociální citlivostí. Důležitá je odpovědnost vůči budoucím generacím, protože není problém projíst stát. Podívejte se na Maďarsko.

* * Poplatky ve zdravotnictví budou zřejmě z velké části zrušeny. Budete je znovu chtít?

Poplatky měly mít regulační charakter, neměly být nikdy pro kojence, matky či dárce orgánů. Když budou zrušeny, je marné – a potrvá deset let, než systém zkrachuje – je zas dávat do hry.

* * Co říkáte na to, že Miroslav Kalousek mluví o nové straně?

Jsme svobodná společnost, míra frustrace u něj asi dosáhla vrcholu. Ne vždy se kolegové k němu chovali fér. To vše u něj zřejmě vede k pocitu, že náprava není možná.

* * Oslovil vás, zda chcete s ním do toho jít? Jste považován za člověka jemu blízkého.

Nekonzultoval. Nemám ani zprávy, že by shromažďoval podpisy. Ano, považuji Mirka za přítele a vážím si ho, protože má jeden z největších potenciálů a má respekt doma i ve světě. V případě, že uspěji a stanu se předsedou, požádám ho, aby zůstal.

* * Kdyby odešel, byla by to pro KDU-ČSL smrtelná rána?

V žádném případě, ale nezapírám, že by to byl problém. Preference zrovna neprorážejí strop a každý úbytek by nebyl dobře.

* * S kým byste šel do koalice?

Stále platí, že bychom nešli do vlády s komunisty. Není vyloučena koalice se soc. dem., kdyby z našeho programu zůstalo to podstatné.

* * Někomu vadí Jiří Paroubek.

Pokud jste profesionál, můžete si o jeho metodách myslet co chcete, ale musíte s ním vyjednávat jako s partnerem. Pokud budete rozhodovat podle osobních averzí, do politiky nepatříte.

* * A s ODS?

Nevěřím na předvolební koalici s ODS. Jsme autonomní strana a čas, kdybychom museli zvažovat předvolební koalice, ještě nepřišel.

* * Myslíte, že má Jiří Čunek ještě šanci?

Myslím že ne. Pokud by uspěl, byl by to pro křesťanské demokraty vážný problém. Mně vadí, že stranu vůbec nevedl, což vedlo k tomu, že se rozpadal poslanecký klub a každý si začal dělat, co chtěl. Kdyby to pokračovalo, je to horší než deset pochybných afér.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP