úvod - média - rozhovory - Nevěřit, že jsem lepší než oni, nejdu do toho

Nevěřit, že jsem lepší než oni, nejdu do toho

Lidové noviny | 30.5. 2009

„Mám manažerské schopnosti a umím jasně formulovat, kam stranu vést,“ tvrdí europoslanec Jan Březina.

* LN V čem jste lepší než ostatní kandidáti na předsedu?


Kdybych nevěřil, že jsem lepší než ostatní kandidáti, tak do toho nejdu. Myslím si, že mám jakési manažerské zkušenosti. Byl jsem přednostou okresu, hejtmanem kraje. Taky myslím, že jsem schopen jasně formulovat směr, kam chci stranu vést.

* LN Jaký by měl podle vás být hlavní program KDU-ČSL nyní, aby se dostala z krize?

Tuto etapu bych nazval obnovení důvěry. Protože ta důvěra se musí obnovit nejen vnitrostranicky, ale hlavně důvěra veřejnosti ve stranu. Konečně musíme dát zcela jasně najevo, kdo jsme, kam jdeme a co pro společnost chceme udělat.

* LN Kdyby po předčasných volbách nastala opět patová situace, na jakou stranu byste se při vytváření koalic přiklonil? Je vám bližší ODS, nebo ČSSD?

Odpovědět bych vám mohl pouze v případě, že mi dáte skleněnou kouli a já budu přesně vědět, jaký bude stav. Na tuto otázku se jinak nedá odpovědět, o koalicích se vyjednává až po volbách. Přece není otázkou, co mně je bližší. KDU-ČSL není můj soukromý podnik, to je politická strana, která musí vyjádřit nějakou vůli a předseda ji naplňuje.

* LN Poškodí odchod Miroslava Kalouska KDU-ČSL? V případě, že si založí svou stranu, ubere lidovcům hlasy?

Především si myslím, že je ten odchod nešťastný. Mirek Kalousek má právo založit stranu, může to udělat, ale myslím, že pořád ještě jeho záměry, tzn. odpovědnou středopravou stranu se sociální citlivostí, která je proevropská, ještě pořád naplňuje KDU-ČSL. I proto by měl odchod ještě zvážit.

* LN Co byste dělal, kdyby na vás při mítincích házeli vejce?

Asi bych se zamyslel nad tím, proč je po mně hází. Osobně toto jednání považuji za hraničící s dobrým vkusem. Navíc jako lidovci je mi to protivné i z jiného důvodu: vejce jsou potravou, darem Božím a s tím se nemá plýtvat.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP