úvod - média - rozhovory - S Janem Březinou o evropském zemědělství i hašení požáru

S Janem Březinou o evropském zemědělství i hašení požáru

Prostějovský večerník | 25.5.2009

„Na tomu Hané říkáme,Prožrat grunt‘. Na tom se podílet nechci!“

Byl historicky prvním hejtmanem Olomouckého kraje a následně mezi prvními volenými europoslanci. Naposledy jsme s Janem Březinou mluvili před necelými čtyřmi roky na půdě Evropského parlamentu (EP) v Bruselu, nyní jsme to měli k sobě přece jen o kousek blíž, do jeho olomoucké kanceláře. Za tu dobu se změnila spousta věcí a mimo jiné se chystá k dalšímu kroku do neznáma: Uchází se o předsednický post KDU-ČSL.

* Byl jste v první garnituře volených poslanců EP. Změnil se pohled, abyste byli vnímáni jako rovnocenní partneři?

Myslím, že se to povedlo, že jsme vnímáni jako rovnocenní partneři. Po počátečním oťukávání naši kolegové zjistili, že mezi námi není nějakého podstatného rozdílu.

* Během té doby jste v různých údobích a různých souvislostech byl také zmiňován jako kandidát do ministerského křesla. Byly to úvahy reálné, nebo šlo spíš o spekulace?

Byly reálné do té míry, dokud se uvažovalo v širším okruhu,kdo by, jak by‘. Ale přímá nabídka neexistovala. To je samozřejmě také otázka,co by, kdyby‘. Mám rád dokončení toho, co dělám. Jako europoslanec jsem ještě dokončil několikaměsíční mandát hejtmana a zrovna tak by nebylo pro mě příjemné odcházet od něčeho, co je rozdělané v EP. Ale kdyby byla situace opravdu kritická a byl bych postaven před volbu,buď ty, nebo průšvih‘, asi bych nemohl odmítnout.

* Mluvil jste o snaze dotáhnout věci do konce. Ukončujete i svým současným mandátem v EP také nějaký cyklus?

To v parlamentu nikdy tak není. Podařilo se nám ve výboru pro průmysl, energii, vědu a výzkum uzavřít to, co jsme měli naplánováno, ale třeba v energetice to není hotová práce, z hlediska toho, že je nutno dát dohromady koncepci evropské energetické politiky. Už jenom třeba dodávky plynu, aby GASPROM jednal s každou zemí zvlášť, to je věc, která nás velmi oslabuje, mnohem lepších podmínek by bylo možné dosáhnout, pokud by se jednalo v celku.

* V případě, že se do Bruselu vrátíte, vrátíte se i do tohoto výboru nebo pokukujete jinam?

Pokukuji po členství v zemědělském výboru, protože jednou z nejdůležitějších věcí v parlamentu bude reforma společné zemědělské politiky od roku 2013. V rámci reformy je opravdu nutné dosáhnout celkového snížení zemědělských výdajů, ale také rovného postavení našich zemědělců vůči západoevropským kolegům. Nejde přece, abychom byli biti v úhradách na hektar, v budoucnosti na farmu. Má to dopad nejen na prvovýrobce, ale i na celý řetězec zpracovatelů zemědělské produkce.

* Půjde o lobbing ve prospěch našich zemědělců?

Nenazval bych to lobbingem, ale zastupováním oprávněných zájmů mého volebního obvodu. Není rozpor mezi nějakým evropským zájmem a českým zájmem. Ten zájem je jeden, a to férový přístup pro všechny zemědělce, nejen pro naše. Nechci, aby naši zemědělci na něco dopláceli. Řekl jsem, že musí dojít ke snížení rozpočtových dotací. Není možné 42 nebo 43 procent evropského rozpočtu dávat na tyto účely. Na druhé straně pokud se bude krátit, tak se musí krátit tam, kde je přepláceno. Chci, aby podmínky byly srovnatelné, a ty zatím srovnatelné nejsou.

* Ucházíte se zároveň o místo v čele KDU-ČSL. V případě vašeho zvolení předsedou strany zůstanete v Bruselu nebo se vrátíte domů?

Tyto věci nejdou sloučit, mandát bych musel přenechat. Když to přeženu, ocitl jsem se v situaci někoho, kdo někde pracuje a zjistí, že obrazně mu doma hoří barák. V takovém okamžiku se rozhodujete jednoznačně, každý z nás jde hasit, když je něco špatně a z tohoto pohledu chci pracovat tam, kde se průšvih jeví jako větší. Myslím tím situaci v naší straně, která není dobrá, a k řešení bych chtěl přispět. Na jednu stranu je mi to líto, protože evropská politika v oblastech, kde jsem pracoval, je zajímavá. Priority jsem si ale musel poskládat jasně.

* Lidovci v poslední době vsadili na politiku tutlání a mrtvých brouků, máte v úmyslu to nějak otevřít, rozjasnit, provětrat?

Především je nutno stranu začít řídit. To, co u nás v poslední době probíhalo, byl vnitřní chaos. Začátkem neřízení je nedostatek komunikace. Jestliže nekomunikoval předseda ani se svými místopředsedy, témata si vybíral bez konzultace, jestliže jsme chaoticky vykřikovali to či ono, tak je to špatně. Strana má svůj program, ten je mimochodem podle politologických posudků hodnocen mezi nejlepšími, problémem bylo pouze to, že jsme ho zapomněli uskutečňovat. Vybraná témata byla špatně uchopena a ani vnitřní diskuse ve straně neprobíhala, jak má. Z toho se odvozuje, že si každý začal dělat, co chce. To jsou známky organizačního rozkladu a v první fázi je potřeba začít dodržovat zásady řízení čehokoliv, ať už je to politická strana, firma, cokoliv.

* Nechci po vás soudy nad osobou Jiřího Čunka, spíš mě zajímají okolnosti, proč byl z vašeho pohledu zvolen. Šlo o populismus, využití okamžité popularity, nedostatek jiných osobností?

Bylo to několik faktorů, které se spojily dohromady, některé skutečnosti si dodnes neumím vysvětlit. Od té doby ale už něco událo, a já si myslím, že to nebylo dobře a je potřeba začít jinak.

* Je strana vnitřně rozdělena? Svůj ohlásil odchod Miroslav Kalousek? Odejdou s ním i další?

Myslím, že ne. Odchod části členů bych považoval za velmi nešťastné. Křesťansko-demokratická politika je unikátní tím, že na jedné platformě dokáže sloučit pozici středopravou v zodpovědném hospodaření a podobně, na druhé straně dokáže být sociálně citlivá. Ale to nelze zaměňovat se socialismem. Tady na Moravě nás rodiče a prarodiče učili, že kdo nepracuje, ať nejí. Sociální program by rozhodně neměl být založený na rovnosti spotřeby. Nemyslím si, že politika křesťanských demokratů má být uskutečňovaná mimo KDU-ČSL.

* Je ve vašich silách zbavit stranu nálepky jakési politické podlézavosti, paktovat se s každým, kdo je u moci?

To je velmi rozšířené klišé, na druhou stranu ani teď nejsme těmi, kdo dává dohromady přechodnou vládu. Stojíme bokem, i když je zase pravda, že náš předseda tento postoj poněkud znehodnotil. Ale už i teď je náš postoj takový, že nemusíme být u všeho. Od existence ČR jsme ani nebyli pokaždé členy vládní koalice. Dává se nám to občas jako nálepka. Vinou může být deklarování tzv. středových postojů, což i voliči si vykládají tak, že se jako střed přikloníme na tu nebo onu stranu. Tak to ale nesmí být. Zaměřením a konzervativními hodnotami jsme středopraví. Chtěl bych odmítnout postoj k lidovcům, jako ke korouhvičce, co se otočí podle větru.

* Je to ale možná spíš také alibismus těch, co za stranu mluví…

Kdo mě zná, tak určitě ví, že moje postoje jsou jednoznačné a budu se také snažit, aby strana byla jednoznačná a čitelná.

* Jsou před vámi, dvoje respektive troje volby v řádu několika málo měsíců. Evropský parlament, volba předsedy strany, která by v případě úspěchu na vaše bedra přenesla i předčasné parlamentní volby. Mají pro vás nějaký žebříček důležitosti?

Priority jsem si musel nastavit tak, že pokud se u nás doma dějí věci pro mě velmi podstatné a můžou mít velký dopad na KDU-ČSL, tak se angažuji v domácí politice a ucházím se o vedení strany. Význam evropských voleb je ale veliký, vzhledem k tomu, že 60 - 70 procent legislativy prochází EP a je dobře, když zvolíme lidi, co umí s evropským mechanismem zacházet. A důležitost eventuálních podzimních předčasných voleb je také velká, protože to rozhodne o naší ekonomické budoucnosti. Můžeme si vybrat cestu buďto na jihovýchod do Maďarska, nebo někam, kde zachováme svůj ekonomický potenciál. Pokud by měly být splněny sliby na oranžových plakátech, tak jednoznačně směřujeme do Maďarska ke státnímu bankrotu. To není strašení, ale jednoznačná vize naší ekonomické budoucnosti a my jsme strana s odpovědností nejen pro nás, ale i pro naše vnuky. Pocházím odsud a tady je známý terminus technicus,Prožrat grunt‘ a já bych se na něčem podobném nechtěl podílet.

* Občas se politika označuje za nějaké sprosté slovo, něco špinavého, neprůhledného. Jak to cítíte jako politik zevnitř?

Z tohoto pohledu jsem byl možná teď 4 roky v trochu sterilnějším prostředí. Pokud se člověk dívá na politiku jako na službu a není v situaci, kdyby politiku musel využívat pro svoji obživu, což nemusím, pak je politika stejná věc, jako cokoliv jiného, co člověk dělá. V politice jsou samozřejmě lidé, které to živí a v tomto smyslu jsou schopni lecčeho. V tomto jdu asi trochu v protisměru, protože pro mě není podstatné to, jaké výhody mi přináší být případně poslance EP, ale spíš mě zajímá, kde můžu něco udělat.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP