úvod - média - rozhovory - Jan Březina v Impulsech Václava Moravce

Jan Březina v Impulsech Václava Moravce

Rádio Impuls | 4. 6. 2009

Moderátor (Václav Moravec):
Demolice Evropy, o to jde podle francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera českému prezidentu Václavu Klausovi.

Šéfovi francouzských diplomatů vadí Klausova úterní slova, že nadcházející volby do Evropského parlamentu jsou polovolbami. Exprezidentovi Václavu Havlovi zase vadí zhrubnutí české politiky a úroveň letošní předvolební kampaně.

Záznam Václava Havla:
Trošku tedy zhrubly poměry v té politice a přiznávám se, že mě to zneklidňuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Pondělní slova exprezidenta Václava Havla. Nejen o tom, proč český prezident Václav Klaus shazuje několik dní před volbami do Evropského parlamentu jejich význam, bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je europoslanec a neúspěšný kandidát na šéfa KDU-ČSL, Jan Březina. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Jan Březina):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky vám, našim posluchačům. Své dotazy jste v průběhu dne psali a posílali formou sms zpráv na číslo 774 999 888. Pokud máte dál nějaké otázky na europoslance, lidovce Jana Březinu, tak je posílejte ve formě sms. Stačí, když napíšete sms a pošlete ji k nám sem do Rádia Impuls na číslo 774 999 888. Kolik času jste po sobotě, kdy jste nepřesvědčil většinu delegátů sjezdu KDU-ČSL, by vás zvolili předsedou strany, věnoval rozboru toho, proč to nedopadlo?

Host (Jan Březina):
Tak já myslím, že pár hodin to bylo, že jsme se zamýšleli s kolektivem lidí, s kterým jsme na tom pracovali, nad tím, proč to nevyšlo. Já mimochodem z toho stejně mám dobrý pocit, protože jsem prostě nabídl to, co umím, strana si zcela demokraticky vybrala jinak, čili já jsem s tím vyrovnán.

Moderátor (Václav Moravec):
K čemu jste dospěli?

Host (Jan Březina):
Dospěli jsme k tomu, že prostě první kolo byl o politických programech, preferencích, druhé kolo možná spíš o osobních domluvách. Ale taková je politika a já jsem s tím srovnán.

Moderátor (Václav Moravec):
…aby ty osobní domluvy dopadly ve prospěch vás, nikoliv ve prospěch Cyrila Svobody?

Host (Jan Březina):
Protože v těch osobních domluvách můj protikandidát byl prostě úspěšnější, já to musím respektovat a …

Moderátor (Václav Moravec):
Ptám se znovu, proč jste byl neúspěšný?

Host (Jan Březina):
Protože zřejmě intenzita mých domluv byla menší než intenzita domluv nynějšího pana předsedy, to nemohu komentovat jinak.

Moderátor (Václav Moravec):
Nový předseda lidovců Cyril Svoboda, který se do čela strany vrátil po necelých šesti letech, věří, že vsetínský sjezd, který se uskutečnil o víkendu, lidovce sjednotil. Cyril Svoboda vyzval lidovce ke spolupráci a dodal:

Záznam Cyrila Svobody:
Před sjezdem se zdálo, že se na sjezdu něco odehraje. Například že budeme dramaticky volit nebo že tady budou nějaká prázdná nebo politická gesta, která by mohla poškodit naši stranu. Nic takového se nestalo. To je jasným důkazem, že naše strana je silná.

Moderátor (Václav Moravec):
Prohlásil v neděli nový šéf lidovců Cyril Svoboda. Když se lidovecký europoslanec Jan Březina, který je hostem dnešních Impulsů, podívá na ta témata, která podle něj nejvíc štěpí KDU-ČSL, která témata to jsou?

Host (Jan Březina):
No nemyslím si, že by KDU byla nějak zásadně rozštěpená, ale faktem je, že jsou témata, která jsou trošku kontroverzní. Z hlediska toho, co si třeba já představuji pod křesťanskou demokratickou politikou, jsou to věci jako progresivní zdanění, které bohužel postihuje spíš ty úspěšné a aktivnější, jsou to záležitosti týkající se i jiných věcí, ale to je možná na delší a obsáhlejší rozbor. Já si osobně myslím, že teď máme zvoleno nové vedení a to nové vedení musí obstát. Já mu k tomu přeji všechno, co to vedení potřebuje a domnívám se, že výsledek ukáže čas.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste ale přece jenom mě měl odpovědět ještě podrobněji na tu otázku, která je zásadní, podle kterých témat nebo vedle kterých témat se chodí po špičkách v KDU-ČSL? Vy jste zmínil právě způsob zdaňování, zda progresivní, ke kterému se kloní Cyril Svoboda, nebo to rovnější, které prosazoval ministr financí, dnes už bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a také vláda Mirka Topolánka. Která další témata krom daní by to ještě byla?

Host (Jan Březina):
Já bych za ta další témata označil možná spíš mezilidské vztahy, než že by to byla skutečná témata, protože já ze svých cest jsem nabyl dojmu, že členská základna KDU-ČSL je mnohem jednotnější, než je její vedení a já mám pocit, že spousta těch věcí je zapříčiněna osobními animozitami a že to nejsou ani tak nějaké těžké programové rozdíly, kromě toho jednoho, který jsem zmínil. Je to právě třeba ten způsob zdanění, který je opravdu závažná věc, na které se jako strana musíme shodnout a vzhledem k tomu, že jsme definováni a bráni svým programem jako středopravá strana, byť zdůrazňuji sociálně citlivá, no tak dokud nebude nějaký programový sjezd nebo pokud prostě nebude vyhlášený v tomto směru program nově, tak já setrvávám na těchto pozicích a jsem…

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte s tím, že se tak ale, pane europoslanče, stane? Nepředpokládám, že byste asi stihli svolat další sjezd do předčasných voleb.

Host (Jan Březina):
Do voleb rozhodně.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale předpokládám, že ke korekcím volebního programu může dojít na úrovni celostátního výboru a celostátní konference KDU-ČSL?

Host (Jan Březina):
Ano, to může dojít k jistým kosmetickým úpravám, ale myslím si, že celková orientace strany, řekněme z toho středopravého zakotvení někam jinam, to by bylo samozřejmě na programový sjezd. Tento sjezd byl volební, takže já si klidně dokážu představit, že třeba uděláme na jaře příštího roku programový sjezd.

Moderátor (Václav Moravec):
Nebude to ale pozdě, když už bude po volbách, po těch předčasných, které se mají uskutečnit…

Host (Jan Březina):
To bohužel tak vyšlo a je to tak.

Moderátor (Václav Moravec):
Lidovci nemají doteď jasno, když se bavíme o těch rozporech v KDU-ČSL, jak se vlastně postaví k té přechodné vládě premiéra Jana Fischera. Úřednický kabinet se chystá šetřit, výrazně teď musí seškrtat například výdaje státu. Nový ministr financí Eduard Janota k tomu před několika desítkami minut řekl:

Záznam Eduarda Janoty:
Téměř 80 procent rozpočtových výdajů je předurčeno různými zákony, různými normami, které vláda nemůže sama o sobě víceméně ovlivnit a tudíž má-li pak vláda provádět korekce rozpočtu, aby ten deficit zmírnila, aby prostě nějakým způsobem reagovala na změny, na situaci, tak ty korekce jsou velmi obtížně proveditelné, jsou velmi citlivé, vyvolávají řadu prostě kritiky a tak dále. Takže z tohoto pohledu spojen se strukturou rozpočtu ani za loňský rok být nemůžu.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova nového ministra financí Eduarda Janoty. Programové prohlášení vlády už známe od pátku. …, pane europoslanče, názory v KDU-ČSL, tak jsou, řekněme, trojí, to znamená KDU-ČSL stále nemá názor, jak by se měla postavit k Fischerově vládě. Z některých regionů zaznívá to, že by měl kabinet dostat i podporu KDU-ČSL a poslaneckého klubu této strany, jiní říkají, měli bychom být proti, protože jsme se nepodíleli na sestavování vlády a třetí říkají, měli bychom odejít z Poslanecké sněmovny. Pokud byste vy, byť nemáte jako europoslanec tu možnost, pokud byste měl možnost hlasovat a postavit se k Fischerově vládě, její program znáte, jakou cestu byste zvolil?

Host (Jan Březina):
No já jednoznačně bych respektoval usnesení naší celostátní konference, to znamená to, že se na vládě nepodílíme, musím z tohoto výsledku respektovat. Na druhé straně vzhledem k tomu, že to je vláda přechodná, byť ani náhodou není úřednická v tom klasickém slova smyslu, no tak bych jí asi podpořil, protože má-li tedy dojít k předčasným volbám, tak proč tu situaci ještě dál komplikovat. Čili z mého pohledu bych asi Fischerovu vládu podpořil s tím prohlášením, které říkám. Je to prostě politická vláda, na které spolupůsobí několik stran a my nikoliv, ale s prohlášením, že chceme rychle dojít k nějakému výsledku a rozuzlení, tedy k těm předčasným volbám, tak já bych ji asi podpořil.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste nebyl tou podporou, řekněme, v rozporu s těmi usneseními celostátního výboru?

Host (Jan Březina):
No, s usneseními celostátní konference nepodílet se na vládě rozhodně ano, ale o tom, že vláda nebude podpořena z naší strany snad ještě usnesení nemáme. Pokud jsem, pokud jsem dobře zrekapituloval teď to, co vím, že se usnášelo, tak asi takovéto usnesení o nepodpoře ještě neexistuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Zvolení Cyrila Svobody do čela lidovců a složení nového vedení lidovců zřejmě definitivně přesvědčilo bývalého ministra financí Miroslava Kalouska nejenže odejde z KDU-ČSL, ale že založí i vlastní politickou stranu. K výsledkům víkendového lidoveckého sjezdu pak Miroslav Kalousek dodal.

Záznam Miroslava Kalouska:
KDU se rozhodla jednoznačně posunout se do levé části politického spektra, být spíše stranou rovné spotřeby, stranou sociálně demokratického typu samozřejmě s akcentem na některé křesťanské hodnoty, to je legitimní cesta, ale není to cesta konzervativní křesťansko demokratické strany, kterou bych mohl jít já.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který zřejmě příští týden ohlásí vznik nové politické strany. Má se jmenovat Top 09. Bohužel nebo bohudík z pohledu lidoveckého europoslance Jana Březiny?

Host (Jan Březina):
No, já budu komentovat ten výrok. Já si totiž poté, co jsem opravdu před tady tímto sjezdem docela poctivě projel členskou základnu a mluvil s lidmi, tak jsem nikde nezaznamenal, až snad na velmi slabé výjimky, posun k rovné spotřebě a posun směrem doleva mezi členy. Rovněž jsem nezaznamenal, že bychom v tomto směru udělali nějaká, nějaké programové změny ve straně, zatím, říkám. Čili já si myslím, že to prohlášení o směřování lidovců doleva je minimálně předčasné.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale pokud byste měl odpovědět na tu moji otázku, bohužel nebo bohudík vznikne nová politická strana.

Host (Jan Březina):
No, podle, podle mě bohužel, protože samozřejmě rozštěpení řekněme křesťansko demokratického proudu a já Mirka Kalouska považuji za křesťanského demokrata a rozštěpení do několika směrů prostě nikomu neprospěje. Podívejme se na zelené, podívejme se na jiné politické strany, myslím si, že při těch preferencích, které má naše strana a nenamlouvám si, že nově vzniklá strana zpočátku bude mít nějakou podstatnou část toho, toho voličského spektra, tak je to z mého pohledu nešťastné.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak je to u vás v Olomouckém kraji, protože vy jste členem KDU-ČSL a právě jste řekněme tváří Olomouckého kraje KDU-ČSL, protože někteří lídři těch krajských organizací KDU-ČSL říkají, že jejich členové zvažují odchod v souvislosti s tím možným vznikem Kalouskovy strany, například šéf karlovarské krajské organizace Josef Malý říká, že důležité bude první jednání celostátního výboru, pokud se strana bude prezentovat jako středová, tak si myslím, že odchody nehrozí, ale na sjezdu zazněly až extrémně levicové názory a pokud by se KDU-ČSL měla vydat touto cestou, tak část našich členů odejde. Jak je to u vás?

Host (Jan Březina):
Já jsem nezaznamenal touhu po nějakých hromadných odchodech, ale jak říkám, všichni čekají na to, co nové vedení udělá a já nevěřím tomu, že bychom nějak masově ze strany odcházeli.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste odešel?

Host (Jan Březina):
Já jsem v KDU-ČSL a pokud mě z ní někdo brutálně nevyžene, tak zůstávám na místě, ale nevím, co bych musel udělat.

Moderátor (Václav Moravec):
To by vás musel, jak by vás musel vyhnat?

Host (Jan Březina):
Nevím jak, právě a mě jde velice těžko vyhnat, takže já jsem v KDU-ČSL, zůstávám a věřím tomu, že křesťanská demokracie, tedy zatvrzele opakuji, středopravá orientace se sociální citlivostí nakonec zvítězí.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podívám na aktuální informaci, v on-line deníku Aktuálně.cz, tak tento deník zveřejnil i informaci, že podpisy, které potřebuje Miroslav Kalousek k založení té nové politické strany TOP 09, tak mezi těmi podpisy je například podpis senátora Občanské demokratické strany Jiřího Oberfalzera, ale také šéfa sněmovního klubu KDU-ČSL Pavla Severy, s jehož jménem novináři velmi často operují, že by měl vstoupit do TOP 09. Přijde vám to fér, aby šéf poslaneckého klubu partaje podepsal a umožnil tak vznik nové politické strany?

Host (Jan Březina):
No, já samozřejmě s tímto nesouhlasím, na druhé straně nechme na hlavě i my v KDU-ČSL nezřídka jsme se k některým z nás nechovali dobře a teďka při těch podpisech může hrát roli i jako nějaká řekněme ublíženost a v tomto případě se mi nemluví dobře, protože jak v případě Mirka Kalouska, tak Pavla Severy mluvím o svých přátelích.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale vy, kdybyste byl na stejném místě jako Pavel Severa, kdybyste dal podpis na nějaký arch, který povede k registraci, případně nové politické straně. . .

Host (Jan Březina):
Já jsem ho nedal, a tím je to pro mě hotové.

Moderátor (Václav Moravec):
Měl by rezignovat Pavel Severa, když šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL podepíše arch na . . .

Host (Jan Březina):
To je otázka pro něj, to jak, každý jednáme na základě svého svědomí a každý se musíme rozhodovat za sebe. Já Pavlovi Severovi nebudu nic radit, je to dospělý člověk.

Moderátor (Václav Moravec):
Ptají se posluchači Impulsů, posíláte esemesky Janu Březinovi, europoslanci z KDU-ČSL, který je hostem dnešních Impulsů. Naše číslo 774 999 888 a už tady jsou reakce, které se právě týkají toho, kde stojí KDU-ČSL a jaká je její budoucnost. Myslíte si, že vás může volit někdo normálně uvažující, když všichni vědí, že jste nevypočitatelní prospěcháři, kteří se vždy spojí s tím, kdo vyhraje a kdo hlavně vládne. Nejsou i ty řeči o tom, jestli jste středopravicoví nebo středolevicoví, jedním z důvodů, proč se lidé takto ptají?

Host (Jan Březina):
Já myslím, že část lidí je zmatená tím, že tady tyto debaty u nás probíhají. Já jsem byl vždycky proti tomu, abychom byli středoví takzvaně, protože abych opáčil bonmotem jednoho mého přítele, ten střed se nachází právě tak přesně mezi dvěma půlkami a tam nás voliči pošlou, pokud nebudeme jasně vymezeni a já říkám, že bychom jako strana měli být vymezeni od středu napravo, zcela jasně, zdůrazňuji sociální citlivost, čili já si myslím, že pokud bychom vystupovali takto a jednali podle toho, tak tady tyto dotazy by byly naprosto nepodstatné.

Moderátor (Václav Moravec):
Jan Březina je europoslancem a Evropou, respektive Francií otřásla slova českého prezidenta Václava Klause. Francouzský šéf diplomat, tedy ministr zahraničí Bernard Kouchner právě dnes kritizoval Václava Klause. Podle něj se Klaus snaží o demolici Evropy. Citoval jsem doslova. Reagoval tak na úterní Klausovo prohlášení, že je zbytečné pořádat volby do Evropského parlamentu. Jaké vysvětlení, pane europoslanče, máte, protože hlava státu svými slovy o polovolbách odrazuje lidi od toho, aby se jich vlastně účastnili.

Host (Jan Březina):
Tak, já mám i pana prezidenta rád, ale . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Vy to asi musíte mít těžké.

Host (Jan Březina):
Víte, mám to těžké. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Máte rád lidi a ti vám odcházejí z KDU-ČSL a. . .

Host (Jan Březina):
Ano, ano, dobrá. Ano...

Moderátor (Václav Moravec):
A prezident nám mluví o polovolbách. . .

Host (Jan Březina):
Ale co se, co se týče pana prezidenta, tak já prostě vím, že on byl vždycky velmi svérázný, zvláště pak v názorech na Evropskou unii a věkem se nic nezlepšuje, čili trošku to s ním roste, já si myslím ale, že na tu demolici Evropy je skoro sám a že tím pádem bych mu rozhodně nevěnoval tolik pozornosti, jako pan Kouchner.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že Francouzi tedy přeceňují českého prezidenta?

Host (Jan Březina):
Myslím si, že ano. Pokud by ten dav, pokud by ti demoličníci byli v davu, tak, tak asi ano, ale pan prezident při vší úctě na to nestačí.

Moderátor (Václav Moravec):
Václav Klaus je podle vás sám s palicí v ruce, který chce demolovat Evropu?

Host (Jan Březina):
S palicí v ruce, dejme tomu ty nástroje jsou samozřejmě slovní a já mám, já jsem pana prezidenta pozoroval při projevu v Evropském parlamentu, kdy rozhodně nelichotil Evropskému parlamentu a já jsem na něm pozoroval i jistou, řekl bych, tak až klukovskou radost z toho, jakým způsobem zareagoval parlament, že ta část Sněmovny, které právě sdělil, že není parlamentem, ale něčím velmi podivným, se zvedla a odcházela, tak já jsem viděl, že prostě má tady z tohoto prostého úkonu radost. Já mu ji dopřeji. Zůstal jsem na místě, tleskal jsem, protože mluvila hlava mého státu, ale mé mínění je takové. Prostě pan prezident je v tomto směru trošku zvláštní a jako takovou zvláštnost a jistou kuriozitu ho v tomto směru berme.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, tak když berete českého prezidenta jako kuriozitu, on …

Host (Jan Březina)
Ne pana prezidenta, to bych si nedovolil, ale jeho názory na Evropskou unii považuji rozhodně za kuriózní.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak dobře, když berete ale jeho názory za kuriózní, Václav Klaus v poslední době odmítá ratifikovat některé mezinárodní smlouvy, takže nejde jen o, jak jste to naznačil, klukoviny Václava Klause, ale jde o konkrétní akty. Václav Klaus například nepodepsal dohodu o přistoupení České republiky k Mezinárodnímu trestnímu soudu, nepodepsal dodatkový protokol k Evropské sociální chartě, který zakládá systém kolektivních stížností a zdá se, že asi nepodepíše i Lisabonskou reformní smlouvu. Co si s tím počít?

Host (Jan Březina):
No jak říkáte, mám to těžké. Mám ho rád, ale nic pro to, aby tyto dokumenty podepsal, udělat nemohu. Já si myslím, že ústavní systém této země na takové věci asi má pamatovat, kdy, jak říkáte, hlava státu některé povinnosti odmítá nějakým způsobem provádět. Ale to je otázka pro Parlament, to je otázka pro naši ústavu, jak to udělat. Čili uvidíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká europoslanec z KDU-ČSL Jan Březina, který byl hostem dnešních Impulsů. Hostem čtvrtečních Impulsů bude ekonom Jan Švejnar. Pokud byste v rámci rubriky Štafetový kolík měl tu možnost a Jana Švejnara se mohl na něco zeptat, na co byste se ho zeptal?

Host (Jan Březina):
Já bych se ho zeptal, jestli považuje některá opatření, protože je to ekonom, jestli považuje některá opatření pro zvýšení spotřeby, zacílená na určité sektory, například šrotovné a podobně, z hlediska ekonomického za přínosné. A možná bych tu otázku ještě rozšířil na to, zda si myslí, že ona toxická aktiva už jsou všechna i v evropských bankách vystopována, jestli si nemyslí, že na kontinentě nám ještě tikají určité časované bomby.

Moderátor (Václav Moravec):
Ptá se europoslanec KDU-ČSL Jan Březina. Odpověď ekonoma Jana Švejnara uslyšíte zítra. Poslouchejte i zítra po 18. hodině Rádio Impuls a poslouchejte ho i dál. Přepis nejen tohoto rozhovoru najdete také na našich internetových stránkách, na www.impuls.cz. Děkuji za rozhovor, pane europoslanče, na shledanou.

Host (Jan Březina):
Prosím, na shledanou.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP