úvod - média - rozhovory - Přísnější evropská pravidla o vypouštění emisí

Přísnější evropská pravidla o vypouštění emisí

ČT 24 | 4.2.2010

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
--------------------
Přísnější evropská pravidla o vypouštění emisí omezí konkurenceschopnost českých podniků. V konečném důsledku můžou znamenat konec některých firem a propouštění lidí. Tvrdí to podnikatelé. Podle Strany zelených ale investice do moderních ekologických technologií naopak místa přinesou.


Jiří BÖHM, redaktor
--------------------
Už příští měsíc bude Evropský parlament jednat o takzvané směrnici o průmyslových emisích. Ta zpřísňuje povolování podnikových provozů v Evropě.

Petr KUŽEL, prezident, Hospodářská komora
--------------------
Náklady na implementaci této směrnice by byly tak vysoké, že by se samozřejmě musely zdražit výrobky a tím pádem ten výrobek by byl nekonkurenceschopný.

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
Vyžádá si to pochopitelně investice a ty investice v případě třeba větších zdrojů rozhodně nejsou malými prostředky, mluvíme o miliardách.

Jiří BÖHM, redaktor
--------------------
Podniky chtějí, aby náběh zpřísňujících pravidel neplatil už od roku 2016, ale aby byl posunut až za rok 2020. Ministerstvo životního prostředí je ochotné o této výjimce s průmyslníky jednat.

Jan DUSÍK, ministr životního prostředí
--------------------
Samozřejmě máme zájem na tom, aby ta modernizace proběhla, co nejdříve. Na druhou stranu víme, že ta vlna odsiřování a snižování znečištění, která proběhla v 90.letech, tak byla náročná.

Jiří BÖHM, redaktor
--------------------
Politici ale nejsou zajedno. Podle některých naopak české podniky přestanou být konkurenceschopné, pokud nezačnou do nových technologií investovat.

Martin BURSÍK, poslanec /SZ/
--------------------
To jsou investice, které jsou návratné, protože se snižují výrobní náklady. Kdyby oni prosadili jaksi svoji lobby, tento svůj přístup, tak by to znamenalo to, že naopak by lidé byli propuštěni z práce, protože by se český průmysl, česká ekonomika nedokázala uplatnit na tom modernizujícím se evropském a světovém trhu.

Jiří BÖHM, redaktor
--------------------
Návrh se dotkne 52 tisíc podniků v Evropské unii. Z nich má nyní jen zhruba polovina příslušné povolení k provozu. Jiří Böhm, Česká televize.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP