úvod - média - rozhovory - Záchrana KDU-ČSL

Záchrana KDU-ČSL

ČRo Rádio Česko | 8.6.2010

moderátor
--------------------
Bez lídra, zato s 10-ti milionovými dluhy, taková je situace KDU-ČSL týden po tom, co tato strana po 91 letech opustila poslanecké lavice. Odchodem z Poslanecké sněmovny strana přijde o příjmy a bezprostředně po oznámení volebních výsledků už přišla o lídra.

Na funkci rezignoval předseda Cyril Svoboda. Stranu dočasně povede místopředsedkyně Michaela Šojdrová. O záchranu lidové strany začal nyní bojovat europoslanec Jan Březina. Sepsal petici se vzletným názvem Olomoucké artikuly. Mimo jiné v ní píše, že se strana nachází v klinické smrti. Europoslance KDU-ČSL Jana Březinu zdravím ve Světě o osmé, dobrý den. Ještě bych chtěl upozornit, že naším hostem měla být Michaela Šojdrová, ale zatím se nám nedaří s ní spojit. Takže pane Březino, když jsem  zmínil ty Olomoucké artikuly, jaký je váš recept na resuscitaci a záchranu KDU-ČSL?

 

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
Já bych opravdu chtěl, abychom v té tradičně vnímané strany katolíků se stali širší stranou prosazující křesťansko-demokratické hodnoty. A a to je rozdíl. Buď se budeme uzavírat do sebe, do okruhu takzvaně praktizujících katolíků, anebo oslovíme širší okruh voličů. V tom spočívá jednoduše naše přežití, buď to uděláme a budeme úspěšný anebo ne a opravdu pak už z klinické smrti není návratu.

moderátor
--------------------
Já si tady kladu otázku, koho by strana v tomhle případě mohla oslovit mimo tradiční okruh, když se jí to v těch předešlých x-let v podstatě, jak jsme řekli, ona je na politické scéně 91 let, to znamená, když se jí to aspoň třeba v posledních 10 letech příliš nedařilo?

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
V těch posledních deseti letech naopak ten proces byl směrem k tomu, že jsme se stávali čím dál tím uzavřenější skupinou a tedy ten trend je potřeba změnit. Jednoduše řečeno, buď budeme uzavřeným společenstvím a skoro se nerozpakují říct sektou, anebo budeme politickou stranou a v tom politickém sektoru by místo pro pravicovou a zdůrazňuji pravicovou sociálně citlivou stranou bylo.

moderátor
--------------------
A řekněte mi, jak to chcete udělat, abyste byli pro dejme tomu mladé lidi, a jak vy píšete schopné, pracovité, kteří by prokázali schopnost v občanském a profesním životě, abyste byli atraktivní?

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
To už je otázka jednotlivých lidí, jednotlivých lídrů, samozřejmě programu. A já i spoléhám na to, že ta strana určitou tradici má a ta tradice u určitých lidí rezonuje. Teď je prostě jen otázka tu rezonanci rozšířit dál. Takže já vidím tu situaci hodně vážně. Vidím ji jako kritickou, ale v případě, že opravdu zmobilizujeme tyhle ty naše zdroje, tak si myslím, že to není poslední stádium před zánikem.

moderátor
--------------------
Když mluvíte o mobilizaci zdrojů. Samozřejmě, že půjde také o mobilizaci finančních zdrojů. Řekli jsme, že KDU-ČSL má milionové dluhy, desetimilionové dluhy, za ten předchozí ručíte Palácem Charitas. Jenomže odchodem z Poslanecké sněmovny strana přijde o příjmy. Jak myslíte, že by KDU-ČSL za současné situce mohla splácet dluhy?

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
Strana nepřijde o příjmy. Samozřejmě jsme překročili onu hranici, kdy máme příjmy za hlasy. A ta situace je vážná, je hodně vážná. Protože celkový náš dluh podle toho, co bylo řečeno generálním sekretářem, dělá něco kolem asi 84 milionů korun. Z toho jsme schopni teď ze zdrojů, které známe, umořit 42 zhruba, já říkám ta čísla hrubá tak jak nám je sděloval on. Samozřejmě ten dluh není splatný teď hned. Čili tak jak si ho rozložíme a tak jak musíme například sehnat nájemce do paláce Charitas, protože hodně velká část problémů plyne z toho, že odešel hlavní nájemce, takže to jsou problémy, které jsou těžké a budeme je muset vyřešit. Já jen tady musím poznamenat, že to, jak se chovalo vedení strany, vidím jako naprosto nezodpovědné, protože to je tak jako kdyby z firmy odcházel někdo, kdo vybydlí veškeré jejich zdroje skutečně do poslední koruny. A to z čeho dneska momentálně financujeme stranu, to je kontokorentní úvěr a ten něco stojí, takže ta situace opravdu vážná je.

moderátor
--------------------
To říká europoslanec Jiří Březina. Nám se teď podařilo spojit s Michaelou Šojdrovou, místopředsedkyní strany, dobrý den.

Michaela ŠOJDROVÁ, 1. místopředsedkyně KDU-ČSL
--------------------
Dobré ráno a omlouvám se, jsem na příjmu.

moderátor
--------------------
To jsem rád, že se to podařilo a hned vlastně nám pan Březina nahrál na otázku, která směřuje vlastně na vás. On tady říkal, že minulé vedení, jehož i vy jste byla členem, se chovalo nezodpovědně, co se týče tedy pronájmu paláce Charistas a vůbec finanční stránky hospodaření strany. Můžete se k tomu vyjádřit?

Michaela ŠOJDROVÁ, 1. místopředsedkyně KDU-ČSL
--------------------
Já se domnívám, že my jsme jednali se snahou o maximální zodpovědnost, maximální efektivitu. S odstupem s ohlédnutím můžeme vidět, že samozřejmě vždycky jsou rezervy, ale ten stav, který je a ta kritika přichází v situaci, kdy jsme prohráli ve volbách. Jednak neříkat kdyby, ale faktem je, že kdyby k té prohře nedošlo, tak neřešíme výpadek prostředků za mandáty v Poslanecké sněmovně. To je ta hlavní krizová situace. My samozřejmě předložíme audit hospodaření. Bude průhledný. Každý může zhodnotit, kde ty rezervy byly, kde byla ta neúspornost. Já se domnívám, že s příchodem nového generálního sekretáře Pavla Hořavy byly nastaveny přísnější podmínky pro hospodaření, pro sjednávání smluv. Jde nám o to, aby vše bylo maximálně průhledné a aby KDU-ČSL byla ekonomicky zajištěná. Myslím si, že o to nám jde všem a myslím i kolegovi Janu Březinovi.

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
Ano, já bych jen krátce zareagoval.

moderátor
--------------------
Promiňte, já bych jen krátce přerušil. Já bych se zeptal paní Šojdrové na to, co jste tu pane Březino říkal předtím. To znamená, paní Šojdrová, myslíte si, že se podaří, aby se KDU-ČSl ještě vrátila do Poslanecké sněmovny. A že by se to mohlo podařit tím způsobem, jak navrhuje Jan Březina. To znamená, aby se strana otevřela lidem mimo ten tradiční okruh věřících?

Michaela ŠOJDROVÁ, 1. místopředsedkyně KDU-ČSL
--------------------
Určitě úkolem tohoto předsednictva, které nyní vedu, je stabilizovat stranu a otevřít ji novým lidem. To je jediná šance. Já jsem s Janem Březinou naprosto shoduji a chceme také otevřít stranu novým představitelům, kteří se budou ucházet na sjezdu, protože podle toho také za nás budou lidé ochotni kandidovat a spojit se s KDU-ČSL. Čili to jsou dva úkoly - dobrý sjezd a dobré komunální senátní volby. Rozhodně stranu otvírat lidem, důvěryhodným lidem a zajímavým, voličsky samozřejmě přitažlivým. Čili to je úkol, souhlasím.

moderátor
--------------------
Závěrečná reakce pana Březiny.

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
Já bych možná použil jednoho našeho volebního hesla, které podle mě nebylo dvakrát šťastné a řekl bych, je že dobrý den je, když máme na útratu a já věřím, že to brzy nastane.

moderátor
--------------------
Soudí a doufá poslanec za KDU-ČSL Jan Březina a mluvili jsme také s místopředsedkyní z téže strany Michaelou Šojdrovou. Oběma vám děkuji za účast v této diskusi. Na shledanou.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP