úvod - média - rozhovory - "Jen zabránil hořkému konci"

"Jen zabránil hořkému konci"

(Mladá fronta DNES | 13.1.2009 | rubrika: Změny ve vládě | strana: 4 | autor: VÁCLAV DOLEJŠÍ)

ČUNKŮV KONEC Po názorových veletočích budou lidovci hledat nového šéfa

Praha - Lidovecký europoslanec Jan Březina je rád, že Jiří Čunek odešel z vlády. Teď ho chce nahradit i v čele KDU-ČSL. „On zvážil to, co momentálně může straně prospět. Nenechal to dojít do nějakých úplně hořkých konců,“ říká Čunkův kritik Březina.

* Hořký konec? Kdyby sám nerezignoval, odvolalo by ho vedení?

Já bych to viděl tak, že on to prostě zvážil sám. Vůbec jsme nemuseli projednávat, že bychom ho odvolávali.

* Jestliže by to nezvážil sám, asi byste to projednávali, ne?

To by záleželo na další debatě. Netroufám si to říct. Prostě odešel sám. To je tak asi všechno. Bylo to jednomyslně přijato, takže s tím řešením jsou všichni srozuměni.

* Vypadá to, že Jiří Čunek přes víkend pochopil, že už nemá ve straně většinovou podporu.

Nikomu do hlavy nevlezete. Nevím, co konkrétně bylo tím hlavním motivem.

* Lze tedy říct, že v KDU-ČSL vyhráli kalouskovci?

Já bych to tak neviděl. V podstatě vyhrál zdravý rozum. Co se týče kalouskovců, svobodovců nebo čunkovců - já bych chtěl, aby tato označení přestala. Konflikt Čunka s Kalouskem byl podle mě hledáním vnitřního virtuálního nepřítele, což je vždy poslední možnost každého, kdo už nemá co říci.

* Jiří Čunek teď působí zahořklým dojmem. Myslíte, že on a hlavně jeho příznivci - poslanci budou nadále loajální k vládě?

Všichni by si měli uvědomit, že jsou na jedné lodi. Kdokoliv, kdo jí začne kývat v peřejích, by si měl následky přičíst sám. Musíme být jeden tým. Osobně si myslím, že Jiří Čunek bude dalek toho někomu škodit.

* No, ale trvalo mu to docela dlouho, než po sérii výzev rezignoval.

Tak samozřejmě u každého trvá poznání různě dlouhou dobu.

* A je správné, že Čunek coby u veřejnosti neoblíbený politik dál zůstává v čele lidovců?

Otázka je trošku bokem, protože my máme v polovině roku sjezd. A tam se rozhodne o další budoucnosti strany, o tom, kdo ji bude vést. Právě proto, že sjezd je poměrně brzy, by teď nebylo vhodné odvolávat předsedu. Ať to dotáhne do červnového sjezdu.

* A tam skončí a vy ho nahradíte v čele strany. Chcete kandidovat, že?

Ano. Záleží to i na tom, jestli mě někdo navrhne. Samozřejmě já se o to budu snažit. Chci obnovit důvěru, uklidnění těch rozbouřených vod. Já stranu vidím jako křesťanskou demokracii prosazující tradiční hodnoty se sociální citlivostí, nikoliv socialistickou rozmařilostí, rozhazovačností.

* Právě KDU-ČSL je neustále dělena na pravici před pomlčkou a levici za pomlčkou.

To je klišé. Vůbec to není v rozporu. Ti, co jsou zaměřeni spíše doprava, si musí uvědomit, že existuje něco jako sociální citlivost. A ti, co spíše doleva, si zase musí uvědomit, že nejsme socialisté.

* Já se zeptám tedy jinak: Byl Jiří Čunek podle vás až moc vlevo?

To je těžká otázka. Podle mého názoru Jiří Čunek nešel ani vlevo, ani vpravo. Jiří Čunek stál na místě.

***

* Jan Březina

Narodil se 14. dubna 1954 v Konicích na Prostějovsku. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě, je ženatý, má dvě dcery. Je kritikem Jiřího Čunka, v červnu se hodlá ucházet o post šéfa KDU-ČSL. V letech 2000 až 2004 byl olomouckým hejtmanem. Od roku 2004 je poslancem Evropského parlamentu. V Bruselu se zviditelnil bojem za zachování olomouckých tvarůžků. Záliby: jízda na kole, potápění, cestování, sportovní střelba.

Co si vybavíte, když slyšíte jméno Čunek?

Jan Pirk kardiochirurg Jako první se mi v souvislosti s panem Čunkem vybaví Romové. Vážím si toho, že měl odvahu začít mluvit o tom, co si myslí většina populace, a že situaci ve Vsetíně začal jako první doopravdy řešit. Poslední dobou mě však zklamal tím, že se v nejvyšší politice snažil udržet stůj co stůj. Myslím si, že jeho odstoupení je dobrým krokem. Jeho místo je spíš v lokální politice.

Helena Třeštíková dokumentaristka Pan Čunek je milý člověk s velmi příjemným a korektním vystupováním. Přesto si myslím, že se teď i vzhledem k některým problematickým místům svého politického působení rozhodl správně, a jeho rozhodnutí si cením. Myslím, že to jeho straně prospěje.

Jan Kraus moderátor Co si vybavím, když slyším jméno Čunek? Stručně a jasně: klíště. K tomu, myslím, netřeba cokoli dodávat.

Eliška Bučková Česká miss 2008 Myslím, že pan Čunek byl poslední dobou pro všechny hlavně terčem kritiky. Takže po odchodu z funkce se mu asi uleví. Já ho znám jako dobrého a milého člověka a myslím, že třeba jeho kroky ve Vsetíně rozhodně pomohly tamější situaci. Že by bral úplatky, je podle mě jasná pomluva.

Radek Banga raper skupiny Gipsy.cz Je to především komická postava. Člověk, jako je Jiří Čunek, vůbec do politiky nepatří a jeho odchod rozhodně české politické scéně jenom prospěje. Není to politik, který by chtěl řešit problémy druhých, v první řadě ho zajímá jeho vlastní křeslo. A Vsetín byl jen snadným způsobem, jak k němu přijít.

(Mladá Fronta DNES/ 13.1.2009/ rubrika: Změny ve vládě/ strana: 4/ autor: Václav Dolejší)

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP