úvod - média - rozhovory - Směrnice o přeshraničním stíhání dopravních přestupků

Směrnice o přeshraničním stíhání dopravních přestupků

ČRo 1 - Radiožurnál | pořad: Zprávy

Pavel PROUZA, moderátor
--------------------
Zlaté časy pro silniční piráty by měly skončit. Evropský parlament právě začíná hlasovat o směrnici zavádějící výměnu informací o pachatelích dopravních přestupků. Ta umožní, aby si policejní orgány členských zemí vyměňovaly informace o majitelích vozidel, která spáchala dopravní přestupek v cizině. Jak uvedl poslanec za Evropskou lidovou stranu Jan Březina, nebude zatím možné, aby policie jednoho státu uložila pokutu za přestupek spáchaný v zahraničí. Cizí policie ale bude mít informace o tom, kdo je pachatelem.


Jan BŘEZINA, poslanec za Evropskou lidovou stranu
--------------------
Vymáhat sankce na území jiného státu doteď bylo neschůdné. Touto legislativou se zavádí povinná výměna informací. Je na tom kterém členském státě, co s tím provede, ale je pravda, že vy se můžete dostat do potíží v případě, že se podruhé na území takového členského státu dopustíte přestupku, protože v jeho informačních registrech už samozřejmě bude.

Pavel PROUZA, moderátor
--------------------
V praxi to bude vypadat tak, že pokud policie zjistí značku auta, pošle ji do registru SPZ příslušného státu, odkud zjistí další údaje o hříšníkovi. Ten se sice bude moci bránit, velké naděje na úspěch mu ale dopravní expert Robert Šťastný nedává.

Robert ŠŤASTNÝ, dopravní expert
--------------------
Jde o to, že tyto přestupky budou vždycky zaznamenány tím automatickým systémem, který v zahraničí funguje velmi precizně. A tudíž ten důkaz je velmi pevný. A bude mít asi velké problémy s ním přijít. Samozřejmě třeba v zahraničí se uznává, pokud spěcháte do porodnice, tak pokud toto třeba například doložíte, nebo že vám bylo ukradeno vozidlo, tak nepochybně to bude uznáno, ale tak jako u nás, jinak tyto systémy jsou velmi průkazné.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP