úvod - média - rozhovory - Německý přestupek bude za českou sazbu

Německý přestupek bude za českou sazbu

Lidové noviny | rubrika: Svět - téma

Je to posun, říká o nové směrnici EU o stíhání řidičů za přestupky v zahraničí český europoslanec Jan Březina. Současně však kritizuje nedostatky nové evropské právní úpravy.


* LN Proč nejste s novou úpravou o přeshraničním stíhání řidičů spokojen? Není to posun správným směrem?

Posun správným směrem to je, ale není to tak, jak byl původní návrh. V původním návrhu měl členský stát povinnost vymáhat po řidiči, který se dopustil přestupku za hranicemi, pokutu. Nyní se jedná pouze o výměnu policejních informací. Navíc Evropská komise omezila počet dopravních přestupků jen na ty nejzávažnější, při nichž jde opravdu o ohrožení života.

* LN Takže mělo by to být tak, že česká policie bude vymáhat například pro Německo pokuty na českých řidičích? To chápu, že máte oprávněnou pochybnost, že to bude s nadšením dělat...

Ne, to ne. Peníze, které viník zaplatí jako pokutu za přestupek, který udělá v jiném členském státě Evropské unie, zůstanou ve státě, jehož je občanem. Bude se převážně jednat o ty přestupky, při nichž policie fyzicky nebude, například když bude někdo kamerou vyfocen při překročení povolené rychlosti nebo při jízdě na červenou.

* LN A jakou výši pokuty bude řidič platit? Tu z ciziny, nebo domácí?

Protože padly argumenty, že výše pokut v některých zemích může být pro občany chudších států vysoká, tak se stanovilo, že se bude jednat o „domácí sazby“.

* LN Vy říkáte, že jste nespokojen, že tam není povinnost vymáhat pokuty na řidičích. Proč se to v rozporu s původním návrhem změnilo?

Zabránila tomu neochota některých členských států přijmout takový jednoznačný závazek. Zda mezi nimi byla Česká republika, to ale nevím.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP