úvod - média - rozhovory - Petr Bendl povede resort zemědělství namísto odvolaného Ivana Fuksy

Petr Bendl povede resort zemědělství namísto odvolaného Ivana Fuksy

ČRo Rádio Česko

Markéta BARTOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak se sedí v ministerském křesle už Petr Bendl ví. V roce 2009 v něm byl coby šéf dopravy v Topolánkově vládě. Teď povede resort zemědělství namísto odvolaného Ivana Fuksy. Lídra středočeské ODS dnes právě v těchto chvílích uvádí do funkce prezident Václav Klaus. Jméno Fuksova nástupce premiér Petr Nečas s vládou, ani s koaličními partnery nekonzultoval.


Petr NEČAS, premiér /ODS/
--------------------
Jmenování navrhuje prezidentu republiky výhradně a exkluzivně z ústavy pouze předseda vlády. Není otázkou pro ostatní členy vlády, zda se jim nějaký návrh líbí nebo nelíbí. Toto nebylo projednáváno na vládě.

Markéta BARTOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak Českému rozhlasu sdělila vicepremiérka Karolína Peake z Věcí veřejných, její strana byla s prací Ivana Fuksy dlouhodobě nespokojená.

Karolína PEAKE, místopředsedkyně vlády /VV/
--------------------
Jmenování Petra Bendla, nového ministra zemědělství je plně v kompetenci premiéra Nečase. My jsme dlouhodobě kritizovali práci předchozího ministra Fuksy, kterého jsme kritizovali hlavně v souvislosti s hospodařením s Lesy České republiky.

Markéta BARTOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
A odvolaný ministr Fuksa, jak řek Aktuálně.cz, má za to, že za jeho odstraněním stojí právě Věci veřejné. Podle opoziční ČSSD nemá Petr Bendl pro post ministra zemědělství dostatečnou kvalifikaci. Místopředseda Jiří Dienstbier si myslí, že výměna je důsledkem vnitřního boje v ODS.

Jiří DIENSTBIER, místopředseda ČSSD
--------------------
Pan premiér Nečas si zřejmě upevňuje pozici tím, že dosazuje do této pozice svého příznivce. A jak se veřejně říká, nevím, jakou kompetenci má pan Bendl k řízení tohoto resortu. Myslím si, že asi by bylo dobré, aby ministr něco o zemědělství věděl.

Markéta BARTOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Tolik místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. A politického analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka jsme se ptali, co vypovídá jmenování Petra Bendla do čela resortu zemědělství a o situaci v ODS. Snaží se premiér Petr Nečas vyhazovem Ivana Fuksy z vlády ukázat, že ve straně má navrch stále on a nikoliv jeho kritici kolem bývalého šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře?

Petr NOVÁČEK, politický analytik Českého rozhlasu
--------------------
To je dohromady ta vaše otázka na půlhodinové vyprávění. Ale já se pokusím být stručnější. Samozřejmě. Petr Bendl je starý kádr ODS, vstoupil do ní v roce 92, byl hodně činný v komunální politice, léta byl hejtmanem Středočeského kraje. Od roku 2002 do roku 2010 byl místopředsedou ODS. Takže to je jaksi známá stranická struktura, bych tak řekl. Na druhé straně máte pravdu v tom, že Ivan Fuksa byl jaksi v přátelských vztazích s jiným velikánem středočeské organizace ODS, s Petrem Tluchořem, který po tom jarním flirtu s Věcmi veřejnými, respektive s Kristýnou Kočí, tehdejší předsedkyní poslaneckého klubu, jenž měl skončit rozbitím toho klubu, jaksi se dostal do složité politické situace a právě Petr Nečas ho nechal sesadit z čela poslaneckého klubu ODS. Petr Bendl je naopak Nečasovým spojencem ve středních Čechách a také předsedou středočeské organizace ODS, ovšem jenom do 15. října, kdy tahle organizace bude mít regionální sněm. To všechno je důležité pro to, na co jste se ptala. Premiér a předseda ODS Petr Nečas má před sebou kongres občanských demokratů, který bude o týden později po té středočeské sešlosti. Předposlední sobotu v měsíci říjnu. A tam se potřebuje prezentovat jako silný předseda, který má stranu pod kontrolou, ovládá ji. A aby tím současně, s prominutím, zatnul tipec takovým těm všelijakým mluvkům v ODS. Ale taky jisté části novinářů, kteří spekulují na téma, že Nečas je slabý předseda strany a že kmotři nedají pokoj a přijde den, kdy Nečase udolají. Tohle to, co se teď děje, to odstranění Fuksy, kterého mimochodem zaznamenal jsem ten názor, část ODS považuje za jakéhosi agenta TOP 09 a jmenovitě Miroslava Kalouska, s kterým se znají ještě z Příbrami, kam měl Miroslav Kalousek jisté rodinné vazby. Tak tenhle ten tah s bleskovým odvoláním Fuksy a s rychlou instalací Bendla samozřejmě může Nečasovi nejen spravit sebevědomí, ale posílit jeho pověst silného muže, který si ví rady.

Markéta BARTOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Zpět tedy k novému ministrovi. Dokážete předpovídat, jak si Petr Bendl, vystudovaný strojař, rodák z Kladna povede ve funkci ministra zemědělství?

Petr NOVÁČEK, politický analytik Českého rozhlasu
--------------------
Tak to vám opravdu nedokážu. Protože Petr Bendl, jak už jsem říkal, byl jednu dobu starostou města Kladna, pak byl středočeským hejtmanem, 2 funkční období. A jinak jestli se nějak profiloval, tak je o něm známo, že to je vášnivý sportovec, dokonce hrával za SONP Kladno mnoho let. Pak že má rád rychlá auta, jedno z nich mu darovala jeho třetí manželka, také už bývalá. No, a snad proto se z kraje roku 2009, když situace byla taková, že premiér Topolánek musel odvolat z vlády ministra dopravy Aleše Řebíčka, tak se Bendl usadil na Řebíčkovo místo. Stal se ministrem dopravy, ovšem jenom nakrátko, protože tohle bylo v lednu a v květnu ta Topolánkova vláda padla. Tedy skončila. Ona padla ještě dříve, v březnu. No, takže jestli má nějaké zkušenosti, praktické, tak z resortu dopravy. Zemědělci naznačují, že o jejich resortu neví Bendl vůbec nic. A dokonce se ozval i europoslanec Březina za KDU-ČSL, který se zemědělské problematice v Evropském parlamentu hodně věnuje. A to odvolání Fuksy označil za naprosto nešťastné v souvislosti s tím, že už příští týden se na půdě evropských institucí začne rozhodovat o zemědělských dotacích.

Markéta BARTOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
A Ivan Fuksa byl za tyto schopnosti poměrně chválen. V Evropské unii si získal za vyjednávání respekt. Myslíte, že tedy odvolat ministra v této chvíli je rizikové pro Českou republiku?

Petr NOVÁČEK, politický analytik Českého rozhlasu
--------------------
Vy jste klepla hřebík přímo na hlavičku. Ano, ano. To je dost rizikové, protože diplomacie, i zemědělská diplomacie, to je jemná záležitost. O Fuksovi se tvrdí, že si v těch bruselských institucích jaksi vybudoval solidní zázemí, že tam přišel s řadou jaksi návrhů, které /výpadek signálu/ třeba českých zemědělců. A že byl úspěšný. A teď si představte, že se tam najednou objeví jiný tým, jistě to nevyjednával všechno osobně ministr Fuksa, ale ten tým bude mít jiného kouče. A to v tom okamžiku, kdy zrovna ta rozhodující fáze těch jednání o příštích zemědělských dotacích vstupuje do finále, to je podle mě opravdu velmi riskantní. Navíc si myslím, že jak ministr Fuksa celkem vycházel s panem Velebou a dalšími představiteli zemědělců, tak nový ministr Bendl, že v tomto ohledu bude mít situaci obtížnější.

Markéta BARTOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Názor politického analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP