úvod - média - rozhovory - Prezident dnes jmenuje nové ministry

Prezident dnes jmenuje nové ministry

(ČRo 1 - Radiožurnál | 23.1.2009 | 07:00 | pořad: Ozvěny dne)

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Česká vláda se mění. Prezident Václav Klaus dnes jmenuje nové ministry. O potřebě změn začali koaliční politici mluvit potom, co jejich strany na podzim drtivě prohrály v senátních a krajských volbách. Změny ale nakonec přišly až po několika měsících. V čele ministerstva dopravy vystřídá Aleše Řebíčka jeho stranický kolega Petr Bendl.

Veronika MALÁ, redaktorka
--------------------
O Bendlovi se jako o nástupci Aleše Řebíčka spekulovalo už dlouho. Oficiálně ale jeho jméno premiér Mirek Topolánek potvrdil teprve minulý týden. Místopředseda ODS a bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl má zkušenosti z komunální a krajské politiky. Dva roky byl ale také poslancem. Právě znalosti z kraje by pak chtěl využít i jako ministr dopravy.

Petr BENDL, místopředseda ODS
--------------------
Chci v této pozici využít zkušeností krajského hejtmana, správa a údržba silnic, komunikací II. a III. třídy, zajišťování základní dopravní obslužnosti jak autobusové, tak železniční, to jsou všechno spojené nádoby i s tou národní úrovní.

Veronika MALÁ, redaktorka
--------------------
Symbolicky už resort dopravy už Petr Bendl vedl, byl totiž stínovým ministrem ODS pro tento resort, jako hejtman proslul hlavně privatizací středočeských nemocnic. Veronika Malá, Radiožurnál.

Martin DRTINA, moderátor
--------------------
Zřejmě nejvýraznější změnou v kabinetu je odchod současného předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka ze všech vládních funkcí. Vicepremiérskou funkci po něm přebírá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Do uvolněné funkce ministra pro místní rozvoj se přesune dosavadní šéf Legislativní rady vlády Cyril Svoboda, v jeho křesle ho nahradí diplomat Pavel Svoboda. Resort zdravotnictví pak povede Daniela Filipiová a Michael Kocáb bude ministrem pro lidská práva.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Výměny křesel se dotýkají všech koaličních stran a podle europoslance a kandidáta na post předsedy KDU-ČSL Jana Březiny by mohly vládě pomoci.

Jan BŘEZINA, europoslanec /KDU-ČSL/
--------------------
Já pevně věřím, že Cyril Svoboda jako zkušený diplomat rychle vpluje do té problematiky a že během předsednictví nikdo nezaregistruje, že tato změna byla provedena. Co se týče ostatních výměn, tak tam si myslím, že pan premiér sáhl tam, kam uznal za vhodné a schválili to jak zelení, tak jeho strana.

Martin DRTINA, moderátor
--------------------
Premiér Mirek Topolánek už dřív řekl, že změny ve složení kabinetu nejsou proto, že by odcházející ministři pracovali špatně, ale proto, že to byla politická nutnost.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
A jak změny vidí opozice? Na to se budeme ptát s Ranním interview Radiožurnálu předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka v 7:50. Ten už dřív řekl, že soudný politik už se do této vlády nehrne. Daniel Takáč se nicméně bude ptát, jestli je podle Jiřího Paroubka nové složení kabinetu pro opozici aspoň určitý posun.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP