úvod - média - rozhovory - Evropská komise slibuje pomoc po záplavách

Evropská komise slibuje pomoc po záplavách

2.7.2013 | ČT 24

David BOREK, moderátor
--------------------
Evropský parlament projednává boj s následky povodní ve střední Evropě. Čeští europoslanci žádali větší a rychlejší finanční zapojení Unie a to i v případě budování protipovodňových opatření.


Oldřich VLASÁK, místopředseda EP, frakce Evropských konzervativců a reformistů /ODS/
--------------------
Pokud řešíme škody po záplavách, těžko budeme psát projekty či vyúčtovávat dotace. Rád bych a tomto místě vybídl komisi, aby hledala cesty, a zajistila postiženým státům dostatečnou flexibilitu v čerpání evropských fondů.

Libor ROUČEK, frakce Progresivní aliance socialistů a demokratů /ČSSD/
--------------------
Je potřeba vypracovat, změnit pravidla tak, aby ta pravidla byla jednodušší, tak aby například fond Solidarity umožnil třeba zálohové splátky.

Jan BŘEZINA, europoslanec, frakce Evropská lidová strana
--------------------
Měli bychom se proto vydat v Evropě cestou maximální podpory prevence přírodních katastrof a nastavit to jako jednu z priorit strukturálních fondů v příštím programovacím období.

David BOREK, moderátor
--------------------
Evropská komise slibuje pomoc, ale přiznala, že samotný fond Solidarity kvůli tlakům na šetření klesne. Klesne z 1 miliardy eur na 500 milionů ročně. Navrhuje proto změnu, aby peníze z něj nechodily až po několika měsících. Máme tady související zprávu. Evropská unie schválila plánovanou státní pomoc pro německé zemědělce, které postihly záplavy. Celková suma 600 milionů eur by jim mohla letos i v příštím roce uhradit až 100 % ušlých příjmů. Peníze by podle agentury Reuters měly farmářům pokrýt i škody na budovách, zařízeních, úrodě a zvířatech.

 
GALERIE
Evropský parlament | EPP